ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2-3/03/2013

Τα αποτελέσματα των ομάδων της πόλης μας

Α ΑΝΔΡΩΝ
ΑΠΣ – ΒΕΛΒΕΝΤΟ 79 - 81

Στην Πτολεμαΐδα σε ένα παιχνίδι πραγματική διαφήμιση για το μπάσκετ το Βελβεντό με καλάθι του Σούπουρα 6΄΄ πριν τη λήξη πήρε τη νίκη αφού το τρίποντο του Αμαραντίδη στην εκπνοή ήταν άστοχο.
Το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν εντυπωσιακό για το Βελβεντό που προηγήθηκε 6-17 στο 4ο. Σιγά- σιγά οι γηπεδούχοι ροκάνισαν τη διαφορά και μείωσαν σε 20-21 στο 11ο και 27-28 στο 13ο. Γρήγορα όμως το Βελβεντό ξέφυγε και πάλι με 35-45 αλλά στο ημίχρονο η διαφορά ήταν στους 3 (44-47).
Με το ξεκίνημα της επανάληψης οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν για πρώτη φορά στον αγώνα (47-47), αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν και προηγήθηκαν με 13 πόντους (53-66) στο 28ο. Όμως η Πτολεμαΐδα (που είχε λιγότερες επιλογές από το πάγκο) κατάφερε με τον Καλομενίδη να μείωσε σε 67-68 στο 35ο δίνοντας τεράστιο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.
Με το σκορ στο 77-79 και 35΄΄  λεπτό πριν το τέλος η Πτολεμαΐδα έκανε λάθος επίθεση για αστοχήσει ο Σαμαράς 15΄΄ πριν τη λήξη. Ο Πέκος 11΄΄ για το τέλος κατάφερε να ισοφαρίσει για να έχουμε την εξέλιξη που αναφέραμε στην αρχή.
Τα 10λεπτα: 18-21, 44-47, 55-66, 79-81
 ΑΠΣ : Παναγιωτίδης, Καλομενίδης 27 (2), Σίσκος, Πέκος 9, Ιωσήφ 2, Εθυμιάδης 12, Αμαραντίδης 16 (2), Αθανασιάδης 13, Ίτσκος, Βεράνης.
Βελβεντό: Ζανδές 8 (1), Μπλιούμης 3, Σούπουρας 19 (3), Ρήγας, Σαμαράς 37, Παπαΐδης 10, Σίμος 4.

ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ  –ΑΡΙΩΝ  42 - 36
Τραγική εμφάνιση για το ανδρικό τμήμα του Αρίων σε ένα κακό παιχνίδι.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ – ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ 63 - 80

Τα 10λεπτα:06 - 54, 20 - 14, 13 - 23, 24 - 19
Φοίνικας: Παπουλίδης 8 , Κωστάκογλου 13, Γουλιος 6 , Εφραιμίδης 6,  Μπαρδάκης 6  Μάτας 15  , Κεχαγιάς 8, Σιαπαλίδης2
Αριστοτέλης:Κεκελης 22, Παπουλιας 17, Τούζος 9, Βασιλείου 7, Σιδηρόπουλος 13, Παπαδόπουλος 6, Γαζέας 2

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-11 17-26 26-13 14-14
Ερατυρα: Ντάγκας 25, Βότσης 10, Κουντουρατζόγλου 2, Βάρος 9, Παγούνης 12, Λάμπρου 14, Καρπουζάς 8
Ελπίδα: Ριζου 5(1), Αλεξίου 18(3),Κουνέλης, Ασιανός 6, Καλαμήτσος 3, Μίχος 6 (1), Τσαγκάνης 8, Κουσης 18

.
 Άσχημη εμφάνιση για τους μικρούς του Φοίνικα που κυριευμένοι από το άγχος δεν απείλησαν σε κανένα σημείο του αγώνα τον Αρίων

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-4, 8-12,14-6, 11-6
ΑΡΙΩΝ: ΙΤΣΚΑΡΗΣ 6, ΠΟΥΡΛΟΥΚΑΚΗΣ 18, ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ  2, ΑΙΤΣΙΔΗΣ 2 ΤΟΥΛΟΥΜΕΝΙΔΗΣ 10, ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ 4, ΠΑΛΙΟΥΡΑΣ 6
ΦΟΙΝΙΚΑΣ :ΠΑΥΛΟΣ 2, ΜΗΤΚΑΣ 2, ΡΑΦΑΗΛ 2, ΚΑΡΛΑΖΟΣ 2, ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ 4, ΜΟΥΛΑΚΗΣ 6, ΚΑΛΙΣΑΗΣ 10