Basketblog

Δευτέρα 11 Μαρτίου 2013

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 09-10/03/2013

Με τον ΑΠΣ στην 5η θέση τον Αρίων στην 7η και τον Φοίνικα να υποβιβάζετε στη Β κατηγορία έκλεισε το πρωτάθλημα της Α Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ. για τις ομάδες της πόλης μας καθώς καμία δεν κατάφερε να μπει στην τετράδα των playoff για την άνοδο στην Γ εθνική.
 Α Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.

ΠΑΟ ΚΟΖΑΝΗΣ– ΑΠΣ 64 - 68
Ακόμα μια νίκη για την ομάδα του Κ.Κυρατζή που προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να μπει για 2η συνεχόμενη χρονιά στα playoff.
ΑΡΙΩΝ – ΛΑΣΣΑΝΗΣ  69 - 48
Ο Αρίων των  εννιά παικτών έκλεισε με θετικό τρόπο τη χρόνια κερδίζοντας το Λασσάνη με 69-48.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν 4-10 στο 5ο αλλά ο Αρίων με σερί 16-0 προηγήθηκε 20-10 στο 11ο .
Γρήγορα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 20-20 στο 14ο αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ξαναπήραν ένα μικρό προβάδισμα 4-6 πόντων με το ημίχρονο να τελειώνει 32-24.
Στο 2ο ημίχρονο ο Αρίων κυριάρχησε και έφτασε σε μια εύκολη νίκη με 69-48 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι.
Τα 10λεπτα: 14-10, 32-24,50-36, 69-48
 Αρίων:    Πουρλουκάκης 6, Πουτούκης, Τσολάκης 19 (1), Κρανιωτάκης 6, Νικηφορίδης 4, Πανίδης 19, Ναϊπλής 7, Γκέκας, Χ΄΄ Ηλιάδης 8.
 Λασσάνης: Γκάζης 5 (1), Καλιαμπάκας 4, Σπυρόπουλος 2, Κακλίδης 2, Παπαβασιλείου 2, Φίτσιος 5, Βλαχοδήμος 6, Τσενικλίδης 5, Σκορδάρης 6, Μαρουσόπουλος, Παπαδόπουλος 11.
ΣΙΑΤΙΣΤΑ – ΦΟΙΝΙΚΑΣ 20 - 0
Η παίκτες του Φοίνικα αποφάσισαν λίγες ώρες πριν την έναρξη του αγώνα να τερματίσουν άδοξα την πορεία τους στην Α ΕΚΑΣΔΥΜ χάνοντας τον αγώνα στα χαρτιά με 20-0

ΕΛΠΙΔΑ ΠΕΡΔΙΚΚΑ-ΕΟΡΔ.  ΚΟΖΑΝΗ 2006  61 - 44

Σε έναν αγώνα με σημαντικές απουσίες και από της δύο ομάδες, η Ελπίδα με οδηγό τον Τσαγκάνη σε άμυνα και επίθεση κατάφερε από το πρώτο δεκάλεπτο να επιβάλει τον ρυθμό που επιθυμούσε και να πάρει το 2ο ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα της Β ΕΚΑΣΔΥΜ.
 Τα 10λεπτα: 19-09, 14-10, 14-11, 14-14
Ελπίδα: Ριζου 10(2), Αλεξίου 14(4),Φραγκουλίδης Θ, Κουνέλης 4, Ασιανός 2, Καλαμήτσος 3, Τσαγκάνης 26(1), Κουσης 2
Κοζανη 2006: Πατσωνάς 9(1),Παπαδέλης 12, Αργυρόπουλος 17,Μπιρμπίλης , Γκανάτσιος 4, Πατσωνάς Α 2.