ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 24-25/11/12

Τα αποτελέσματα των ομάδων μας

Α Ανδρών

ΑΡΙΩΝ ΑΠΣ 59 - 57

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι ο Αρίων κέρδισε με 59-57 την Πτολεμαΐδα στο ντέρμπι της πόλης και έκανε ένα ακόμα βήμα για την παραμονή του. Οι  2 ομάδες να εναλλάσσονται πολλές  φορές στο σκορ με  τον Αρίων να μην τιμωρείται από την τραγική του αστοχία στις βολές (10/28) και να παίρνει το ματς.
Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Αρίων να μπαίνει πολύ δυνατά στο ματς και μετά από ένα νευρικό πρώτο τρίλεπτο να παίρνει μια διαφορά που έφτασε τους 9 πόντους (14-5 με ½ βολές του Πανίδη) στο 7 και έχοντας κορυφαίο τον Τσολάκη. Από εκεί και μετά όμως οι τυπικά φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν και σερί 8-1 μείωσαν σε 15-13 με καλάθι του Ευθυμιάδη λίγο πριν το δεκάλεπτο.
Στο 2ο  δεκάλεπτο ο Αρίων παίζοντας πολύ καλή άμυνα με καλάθι του Κοτζακόλιου στο 13ο προηγήθηκε 23-15 αλλά από εκεί και μετά η Πτολεμαΐδα, συνήλθε και με ένα επιμέρους σκορ 4-15 έκλεισε μπροστά το ημίχρονο με 27-30.
 Το β΄ μέρος ξεκίνησε όπως ακριβώς το πρώτο, δηλαδή με τον Αρίων να παίρνει ένα προβάδισμα 7 πόντων στο 24ο (41-34 από 29-32) με την Πτολεμαΐδα να κάνει διαδοχικά λάθη στην επίθεση.Για μια ακόμα όμως φορά οι τυπικά φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κρατώντας τον Αρίων χωρίς πόντο για 8 ολόκληρα λεπτά προηγήθηκαν 43-45 στο 31. Ο Αρίων προηγήθηκε 47-45 αλλά πολύ γρήγορα η Πτολεμαϊδα πήρε αέρα 5 πόντων (47-52 στο 36).
Ο Αρίων «αιμοραγούσε» στις βολές αλλά ο Γκέκας με τρίποντο κατάφερε να ισοφαρίσει 52-52  στο 38ο και το τελευταίο δίλεπτο ήταν δραματικό. Οι γηπεδούχοι αφού είδαν τον Πανίδη να χάνει 2 βολές στη συνέχεια πανηγύρισαν το τρίποντο του Γκεκα για το 55-52 59΄΄ πριν τη λήξη πριν ο Αθανασιάδης κάνει το 55-54. Στα 39΄΄ πριν τη λήξη με ½ βολές ισοφάρισε και στη συνέχεια οι Κοτζακόλιος και Πανίδης με 4/4 βολές έκαναν το 59-55 (στα 25΄΄ ο Κοτζακόλιος έκανε καθοριστικό κλέψιμο).Ο Αθανασιάδης στα 18΄΄ έκανε το 59-57, ο Πανίδης στη συνέχεια έχασε 2 βολές αλλά στην τελευταία επίθεση το σουτ του Αθανασιάδη ήταν άστοχο.
Τα 10λεπτα: 17-13, 27-30, 43-41, 59-57
Αρίων: Δουλκερίδης, Ποτούκης Α., Πανταζής 2, Τσολάκης 11 (1), Κοτζακόλιος 12 (1), Αθανασιάδης, Καραπίντσιος 13, Ναϊπλής, Γκέκας 9 (3), Χ΄΄ Ηλιάδης, Πανίδης 10.
Πτολεμαΐδα: Σκορδάς 2, Καλομενίδης 18 (2), Πέκος 12 (2), Ιωσήφ, Ευθυμιάδης 6, Αμαραντίδης 6, Αθανασιάδης 9, Πάσχος 4.                                                        © http://www.eordaia.org  Ηλιάδης Θεόφιλος

ΚΑΣΤΟΡΙΑ – ΦΟΙΝΙΚΑΣ 97-50
Μπαίνοντας δυνατά  με 4/4 τρίποντα από το 1ο δεκάλεπτο η Καστόρια δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της ανωτερότητας της .
* Ο δεκαεξάχρονος  Χότζα με 22 πόντους όλους στο 2ο ημίχρονο αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της Καστοριάς
Τα 10λεπτα:30-12, 18-12, 24-12, 25-14.
Καστορια: Λαραβιγκας 11(3), Βλάχος 6, Γούδας 14(2). Νελάι 12(4), Καραμήτσος 16(1), Καλαπουτης 2, Μπεγας 2, Παρασχος 6, Χότζα 22, Γουμπιδένης 6
Φοίνικας: Χ’αυγουστίδης 1, Καραμπατζάκης 2, Κωστάκογλου 14 (3), Παπουλίδης 5 (1),  Κεχαγιάς 2, Μπαρδάκης 2 , Μάτας 23, Εφραιμίδης 1,

Δεκάλεπτα: 11-23, 21-43, 35-62, 44-74.
Απόλλων Πτολεμαΐδας : Χωλοπούλου 15(1), Αθανασιάδου 7(1), Βακαδάρη 1, Πισιάνη, Λογδανίδου 2, Σαρβάνη, Κοτζαϊτση, Ορφανίδου 2, Παπαγρηγορίου 2, Χαϊτίδου 3, Δεληγιώργη 12
Αναγέννηση Νέου Ρυσίου: Μαραγκού 10, Σαμαρά 6(2), Γιαννοπούλου 11, Μούρτου 11, Μαλιώτα, Μύρβαλη 5, Ταυροπούλου 6, Αθανασιάδου 10, Κυζιρίδου 2, Λουμιτζιάνη 4, Τζίκου 2, Γιανάτση 7(1).

ΒΕΛΒΕΝΤΟ – ΦΟΙΝΙΚΑΣ 84 - 34
Με αρκετές απουσίες βασικών λόγω εξετάσεων και ιώσεων παρατάχθηκε η ομάδας μας, οι μικροί του Φοίνικα προσπάθησαν 1ο και 4ο δεκάλεπτο να παίξουν καλό μπάσκετ χωρίς να επηρεάζονται από την διαφορά του σκόρ.
Τα 10λεπτα : 19-10,18-04, 26-06,21-14
Φοίνικας: (5/17 βολές) Παύλος 4, Χριστοδούλου 19(2) , Καραλάζος 7, Καλισάης 2, Μουλάκης 2
Βελβεντό : Σταμογλου 19, Καραβαγγελας 15,

ΑΠΣ – ΑΡΙΩΝ 64 - 52