Basketblog

Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2012

Αποτελέσματα 03-04/11/2012

Α2 Γυναικών

Ήττα με 71-37  από την Ολύμπια στην πρεμιέρα της Α2 γυναικών για τον Απόλλωνα Πτολεμαΐδας
Αναλυτικά η διακύμανση των 10λέπτων:
 Στο πρώτο 10λεπτο η Ολύμπια ενώ προηγούταν με 10-1 στο πρώτο 5λεπτο, ο Απόλλωνας έκανε ένα σερί 9-2 και πήγε το σκορ στο 12-10 οπου ήταν και  η μικρότερη διαφορά στο μάτς και το μονό σημείο που φάνηκαν οι φιλοξενούμενοι στον αγώνα. Στο τελευταίο 2λεπτο η Ολύμπια αφυπνίστηκε και με ένα σερί 9-0 έκλεισε το 10λεπτο στο 21-10. Οτι ήθελε έκανε στο 2ο δεκάλεπτο η Ολύμπια με τον Απολλωνα να σκοράρει μόνο 6 πόντους. Τέλος 2ου δεκαλέπτου και 1ου ημιχρόνου (14-6) 35-16.
 Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, η Ολύμπια έπαιζε το ίδιο καλη άμυνα με το 1ο ημίχρονο, αναστέλοντρας έτσι την επιθετική λειτουργεία του Απόλλωνα, μη αφήνοντας τον να ανακάμψει. Τέλος 3ου δεκαλέπτου (20-11) 55-27. Διαδικαστικό το τελευταίο και 4ο δεκάλεπτο, με την Ολύμπια να χρησιμοποιεί όλες τις παίκτριες. Τελικό σκόρ 71-37
 Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
 Ολύμπια Λάρισας: Καμπουράκη 9 (1), Μπατσιούδη, Γοργόλη 5 (1), Λέκκα 4, Ντάνου 10, Ζαχαροπούλου, Κυριτσάκα 16 (1), Τσιριμώκου 5 (1), Ζιώγου 9 (1), Καλαπαναγιωτίδου 2, Καψωκόλη 11, Ντριστέλα.
Απόλλων Πτολεμαΐδας: Χωλοπούλου 5, Αθανασιάδου 9 (2), Βακαδάρη, Κυρατζή 2, Πισιάνη 4, Λογδανίδου 2, Σαρβάνη 1, Κοτζαϊτση 2, Παπαγρηγορίου 2, Χαϊτίδου 2, Δεληγιώργη 8.

ΦΣ ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛ.  69 - 68  ΠΑΟ ΚΟΖΑΝΗΣ

Ο Αρίων Πτολεμαΐδας κέρδισε σχεδόν στην εκπνοή τον ΠΑΟ Κοζάνης με 69-68 και έτσι διπλασίασε τις νίκες του στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν σε πολύ κακή βραδιά απέναντι στον μαχητικό ΠΑΟ και χρειάστηκε ένα τρίποντο του Πανίδη 18΄΄ πριν το τέλος για να κερδίσουν και ενώ είχαν βρεθεί να χάνουν και με 7 πόντους.

Ο Αρίων μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και απέκτησε μια διαφορά αλλά γρήγορα οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και κατάφεραν να προηγηθούν και στο ημίχρονο. Με την έναρξη της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμα τους(46-53) αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με δικό τους σερί κατάφεραν να περάσουν ξανά μπροστά χωρίς όμως να μπορέσουν να αποκτήσουν, απόσταση ασφαλείας. Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά. Ο ΠΑΟ κατάφερε 23΄΄ πριν το τέλος να προηγηθούν 66-68 αλλά ο Πανίδης αιφνιδίασε τους πάντες και με γρήγορη επίθεση κατάφερε με τρίποντο να κάνει το 69-68 17΄΄ πριν τη λήξη. Οι φιλοξενούμενοι ακολούθως έχασαν 4 συνεχόμενα σουτ κάτω από το και έτσι το 69-68 παρέμεινε.
* Με ¼ βολές ο ΠΑΟ έχασε τον αγώνα μέσα από τα χέρια του
 * Άναρχο μπάσκετ για τον Αρίων με τον Πανίδη να ξελασπώνει στο 4ο δεκάλεπτο για ακόμα έναν αγώνα τον Αρίων με προσωπικές ενέργειες
Τα 10λεπτα: 14-9, 29-30, 46-48, 69-68.
Αρίων: Δουλκερίδης, Α. Πουτούκης, Πανταζής 2, Δ. Πουτούκης 8, Τσολάκης, Αθανασιάδης 2, Κοτζακόλιος 3, Ναϊπλής 4, Γκέκας 14, Χ΄Ηλιάδης 14 (2), Πανίδης 22 (2).
ΠΑΟ Κοζάνης: Ματσαρίδης 11 (1), Παγκαρλιώτας 12, Γκιαούρης 15, Κατσικαρώνης 13,Αμαραντίδης 10, Μπινάκος 7, Μπετσάκης, Ντάσης.

ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ  66–53 ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΤΟΛ.
Τα δεκάλεπτα  17-10, 22-15, 8-15,19-13
ΑΙΑΝΤΑΣ: Παπαδόπουλος 2, Γουλιος Δ 24, Τσιρνάρης 3, Μωυσιάδης 5(1), Στάιος 8, Νάνος 2, Σπύρου 3 (1),Καλέντζης 1, Κοσμίδης 17(3)
ΦΟΙΝΙΚΑΣ(8/20 βολές): Ματας 13, Γούλιος 6, Κωστάκογλου 16(3)  Παπουλίδης Α. 6, Μπίντσης 4, Καραμπατζάκης 4, Σιαπαλίδης 4
 Α.Π.Σ. ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ 57 - 68  ΛΑΣΣΑΝΗΣ

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το 32ο (47-47) αλλά από εκεί και μετά οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 13-0, προηγήθηκαν 47-60 και ουσιαστικά εξασφάλισαν τη νίκη. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια έκαναν μια απέλπιδα προσπάθεια να «επιστρέψουν», μείωσαν σε 56-62 στο 39ο αλλά μέχρι εκεί.
Στο ξεκίνημα του αγώνα η Πτολεμαΐδα μπήκε φουριόζα και προηγήθηκε 0-5 αλλά ο Λασσάνης στη συνέχεια κατάφερε να προηγηθεί 8-13 και 16-20 στο 14ο αλλά η Πτολεμαΐδα με  κορυφαίο τον Αθανασιάδη προηγήθηκε 22-20 στο 16ο με καλάθι του Καλομενίδη και 32-27 λίγο πριν το ημίχρονο με 4 συνεχόμενους πόντους του Αθανασιάδη.
Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου και στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι πολύ δυνατά και έφεραν τη διαφορά στο +7 (36-29) στο 22ο με καλάθι του Ευθυμιάδη. Ο Λασσάνης όμως πολύ γρήγορα αντέδρασε και κατάφερε να προηγηθεί 38-42 στο 27ο με καλάθι του Κωνσταντινίδη.
Το δεκάλεπτο έληξε 43-47 για να έχουμε στη συνέχεια την εξέλιξη που αναφέραμε στην αρχή.
Τα 10λεπτα: 12-15, 23-27, 43-47, 57-68
 Πτολεμαΐδα: Χ΄΄ Νεράτζης, Καλομενίδης 22 (1), Δεληγιώργης, Μητκάνης, Πέκος 2, Ιωσήφ, Ευθυμιάδης 7, Αμαραντίδης 5 (1), Αθανασιάδης 21, Πάσχος, Βεράνης.
Λασσάνης: Σκαρκαλάς, Κακλίδης, Ντερελής, Μεντεσίδης 8 (2), Μαλτέζος 10, Κουρκούτας, Κωνσταντινίδης 27 (3), Μπαλαμπάνης, Μαρουσόπουλος, Σκορδάρης 6, Παπαδόπουλος 10, Μάστορας 7 (1).