Δευτέρα 4 Φεβρουαρίου 2019

Αποτελέσματα 2-3/2/19

Α ΑΝΔΡΩΝ
 ΑΠΣ Πτολεμαΐδα 78 - 71 Διοσκουροί

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους παίκτες και των δύο ομάδων να είναι καλοί επιθετικά, με το δεκάλεπτο  να κλεινει 25-23. Το 2ο δεκάλεπτο ανήκε στους Κοζανίτες που έβαλαν 43 πόντους και περιόρισαν την Πτολεμαΐδα στους 32.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν τον ρυθμό και ριμπάουντ  και ήταν μπροστά με 53-62. Όμως στο 4ο δεκάλεπτο η ομάδα της Πτολεμαίδας πήρε πολλά επιθετικά ριμπάουντ, έβαλε τα σουτ και γύρισε το παιχνίδι βασιζόμενη στην αστοχία των των φιλοξενούμενων.
ΑΠΣ :Φώτης Χ 6(1), Γιαμούρης 9(1), Πουτούκης 5, Πανόπουλος 17(2), Νεοφυτίδης 18, Φώτης Β 8(1), Πέπα 12(1), Παπαδόπουλος 6(2).
Διόσκουροι: Παπαγιαννης 7, Σκορδάρης 26, Γκοβεδάρος 12, Γκλιάνας 11, Μανακιτσας2, Καπετάνης 2, Γατόπουλός 2, Κυριαζάκος 3, Πλιάκης 6                  © http://www.dioskouroibc.gr

67 - 62
Α.Π.Σ. ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ - Α.Σ. ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖ.

Φοινιξ Κοζάνης 74 – 49 Ελπίδα
Για ένα ημίχρονο δυσκόλεψε η ομάδα της Ελπίδας την ομάδα της Κοζάνης που με ένα ξέσπασμά στο 3ο δεκάλεπτο(27-11), πήρε μια διαφορά ασφαλείας που της εξασφάλισε την νίκη.
Τα δεκάλεπτά: 15-15, 18-12, 27-11, 14-11
Φοινικάς: Ασλανίδης 19(2), Λαγόπουλος  7 (1), Κατσικαρώνης 11, Χαντάβας 10(1), Γκάσης 3 , Ζιάμπας 19, Μαλτεζάς 5
Ελπίδα: Ταργοντσίδης 6, Αβραμίδης 10, Παπουλίδης 8(2), Κουδούνας 7, Λαφαζανίδης 10(1), Μίχος 1, Χρυσανθόπουλός 7

ΠΑΙΔΩΝ Ε
ΑΠΣ Πτολεμαΐδα 70 – 50  Πρωτέα
 Παλικαρίσια νίκη για την Πτολεμαΐδα που αγωνίστηκε με 7 παίκτες(πόσο θα αντέξουν, σε ποιον θα καταλογιστούν ευθύνες που αφέθηκε η ομάδα με τόσο μικρό ροστέρ με κίνδυνο να χαθεί η πρόκριση στο final four, κάτι που θα ήταν πιο εύκολο να επιτευχθεί με την προσθήκη 3-4 παικτών από το τμήμα του Αρίων!!)
Απέναντι στην ομάδα των Γρεβενών, η Πτολεμαΐδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με άμυνα ζώνης περιόρισε την ομάδα των Γρεβενών στα  2/26 τρίποντα, κάτι που δημιούργησε εκνευρισμό στους Γρεβενιώτες που σούταραν με κάτω από 25% στις ελεύθερες βολές. Η Πτολεμαΐδα από την άλλη με προσωπικές προσπάθειες των Μπάρπμα-Παπαδόπουλό έπαιρνε σκορ όποτε ήθελε παρά το pressing σε όλο το γήπεδο από τους παίκτες του Πρωτέα.
Τα δεκάλεπτα: 14-15,21-6,20-14, 15-15