0
13

Β ΑΝΔΡΏΝ
Αμύντας Σκοπιάς Φλ 80 - 72 Φοίνικας Πτολεμαΐδας
 Με το τρίτο δεκάλεπτο να ξεκινάει με 6/6 τρίποντα από τους παίκτες της Σκοπιάς και την διαφορά να φτάνει μέχρι τους 17 πόντους, οι παίκτες του Φοίνικα αντέδρασαν, πήγαν το παιχνίδι στους 4 πόντους αλλά μέχρι εκεί, η ήττα  των 8 πόντων λογικά θα φέρει την άνοδο στην Α ΕΚΑΣΔΥΜ αν όλα εξελιχτούν ομαλά στην β φάση  του πρωταθλήματος.

80 - 72

Αίαντας Αμυνταίου 86 - 49 Ελπίδα Περδικκα(45-22)
Άσχημη εμφάνιση από τους παίκτες της Ελπίδας που ήταν εκτός ρυθμού, με κακές επιλογές στην επίθεση και αδράνεια στην αμυντική λειτουργία

ΑΠΣ Πτολεμαΐδας 60 – 69  Διόσκουροι Κοζάνης
Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα θεαματικό με πολύ σασπένς και κράτησε τους φιλάθλους σε εγρήγορση για 40 λεπτά. Το 1ο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο με το σκορ στο 12-12.Στη συνέχεια η ομάδα της Πτολεμαΐδας προηγήθηκε στο ημίχρονο με σκορ 30-23 βγάζοντας μεγάλο πάθος, Στο 3ο δεκάλεπτο ο ΑΠΣ έκανε την υπέρβαση και προηγήθηκε μέχρι 14 πόντους διαφορά εκμεταλλευόμενος την αστοχία των φιλοξενουμένων ενώ οι παίκτες του έδωσαν ρεσιτάλ ευστοχίας.
 Αλλά μέχρι εκεί οι Διόσκουροι ξύπνησαν και κάλυψαν την διαφορά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε πλήρη ανατροπή και οι Διόσκουροι προηγήθηκαν με 50-55 με τα τρίποντα των Αλβανού και Βασιλόπουλου. Ο ΑΠΣ έκανε την αντεπίθεση μετά από μια διακοπή και μια αποβολή από τον πάγκο των γηπεδούχων και πέρασε μπροστά 56-55 αλλά αυτό ήταν και το κύκνειο άσμα του ΑΠΣ οι  Διόσκουροι έβαλαν τα κρίσιμα σουτ και πήραν την νίκη                                                                                                                                        © dioskouroibc
Διόσκουροι: ΑΓΟΡΙΤΣΑΣ 4, ΚΗΠΟΥΡΙΔΗΣ 18, ΚΑΡΑΛΙΒΑΝΟΣ  7, ΑΛΒΑΝΟΣ 8, ΖΟΛΩΤΑΣ 29, ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ 3,                                                                                                                                                                  © dioskouroibc