Δευτέρα 7 Δεκεμβρίου 2015

Αποτελέσματα 28-29/11/2015

ΤΟΠΙΚΑ
Α ΑΝΔΡΩΝ
Σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στη κανονική διάρκεια έκανε η ομάδα της Ελίμειας η οποία στο ντέρμπι κορυφής κέρδισε εκτός έδρας τον Φοίνικα με 70-58 (ημ. 41-26).

Οι φιλοξενούμενοι πέρα από το αρχικό 0-4 είχαν συνεχώς το προβάδισμα και ουσιαστικά δεν κινδύνεψαν ποτέ.

Από την άλλη οι γηπεδούχοι ήταν πολύ νευρικοί, άστοχοι ακόμα και σε εύκολα σουτ και lay-up, αγχωμένοι και μη βρίσκοντας ποτέ ρυθμό και συνοχή έχασαν μάλλον εύκολα.
Οι γηπεδούχοι όπως αναφέραμε ξεκίνησαν καλά και προηγήθηκαν 4-0 στο 2ο. Από εκεί και μετά η Ελίμεια προηγήθηκε 4-11 στο 5ο και αφού ο Φοίνικας πλησίασε για τελευταία φορά (11-13) τόσο κοντά στη συνέχεια η Ελίμεια άρχισε να ξεφεύγει.

Στο 9ο το σκορ με τρίποντου του Μακρή έγινε 11-22 και στο ξεκίνημα της β΄ περιόδου το σκορ έγινε 11-24.
Ο Φοίνικας μείωσε 19-25 αλλά όχι παραπάνω με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 32-55 στο 27ο.
Η διαφορά στη συνέχεια ήταν μεταξύ των 10 και 16 πόντων αλλά 2 λεπτά πριν το τέλος οι γηπεδούχοι με 2 βολές του Μιχαηλίδη και ένα σερί 11-2 έκαναν το 46-63 του 33, 57-65 στο 38ο αλλά μέχρι εκεί με το τελικό 58-70 να έρχεται απόλυτα δίκαια.
Τα 10λεπτα: 11-22, 26-41 (ημ.) 42-58, 58-70 (τελ.)
Φοίνικας: Ιωσήφ 3, Καλισάης, Πέκος 3, Σιαπαλίδης 2, Εφραιμίδης 2, Γούλιος 3 (1), Γκόσης 14, Μπαρδάκης, Καρεπίδης 6 (1), Μουρούζης 4, Αθανασιάδης 9 (1), Μιχαηλίδης 11 (1)
Ελίμεια: Ταμπάκου, Μαδίκας 6, Πάπιστας 3, Δημόπουλος 7 (1), Κοντός, Λαμπρόπουλος, Τσέπουρας 10 (2), Κουμιτσίδης, Τσαμπούρης 15, Κατσέλας 5, Μακρής 24 (4), Μπράχος.
 Στα υπόλοιπα παιχνίδια το 5 στα 5 έκανε και ο εκπληκτικός Λασσάνης ενώ σημαντικές νίκες πέτυχαν Αμύντας Σκοπιάς και Κεραυνός Αγίου Γεωργίου σε ένα ανοικτό εντελώς πρωτάθλημα.
                                                                                                                                                                                                    © Θεόφιλος Ηλιάδης

Β ΑΝΔΡΩΝ
Tην τρίτη συνεχόμενη νίκη πετυχε η ο Φοινιξ στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της β κατηγορίας ανδρών εντος έδρας με την ομάδα Α.Σ. Ελπίδα Περδίκκα με τελικό σκορ 71-43. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ στο δεύτερο ο Φοινιξ έπαιξε καλύτερα και ανέβασε την απόδοση του με το σκορ να κλείνει στο ημίχρονο 39-20. Ίδια εικόνα και στο 3ο δεκάλεπτο με το σκορ 60-24 να δίνει την ευκαιρία στον προπονητή του Φοινικα να δοκιμάσει σχήματα και πεντάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο και δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίχτες.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-9 , 39-20 , 60-24 , 71-43
Α.Σ. ΦΟΙΝΙΞ ΚΟΖΑΝΗΣ: ΤΣΙΑΜΟΥΡΤΖΗΣ, ΚΑΠΛΑΝΟΓΛΟΥ 6(1), ΛΑΓΟΠΟΥΛΟΣ 2(8ΡΙΜΠ), ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ 11(5ΑΣ) ,ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ 7 ,ΚΑΚΑΒΑΣ 23(5), ΚΑΡΑΤΖΙΑΣ ,ΓΚΑΣΗΣ 2 ,ΚΟΥΛΑΞΟΥΖΙΔΗΣ 17(5ΚΛ) ,ΚΑΡΕΝΤΖΟΣ 3(1) ,ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ
Α.Σ. ΕΛΠΙΔΑ ΠΕΡΔΙΚΑ: ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΔΗΣ 17(1),ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ 6, ΑΒΡΑΜΙΔΗΣ 8, ΤΑΡΓΟΝΤΣΙΔΗΣ 2, ΚΑΛΟΜΕΝΙΔΗΣ,ΤΣΟΤΣΟΣ 2, ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ, ΜΠΟΥΝΤΟΥΡΗΣ 8(1),ΚΑΛΑΦΑΤΗΣ