Δευτέρα 14 Δεκεμβρίου 2015

Αποτελέσματα 12-13/12/2015

Γ ΕΘΝΙΚΗ
ΑΠΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ 87 - 92 ΚΑΡΔΙΤΣΑ

Την παράταση χρειάστηκε η Καρδίτσα για να κάμψει την αντίσταση της Πτολεμαΐδας με 87-92 και παρέμεινε αήττητη μετά από 10 αγωνιστικές στον 1ο Ομιλο Βορρά της Γ’Έθνικής.

Οι γηπεδούχοι που αδικούνται από την τελευταία θέση της βαθμολογίας χτύπησαν τον αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία τους αλλά και την χαλάρωση των παικτών της Καρδίτσας που είχαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν με το 78-78 στην έξτρα 5λεπτη παράταση όπου εκεί τα πράγματα μπήκαν στη σωστή τους βάση και ο Α.Σ.Κ. πανηγύρισε την 9η νίκη του.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.
Η Καρδιτσιώτικη ομάδα ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, ελέγχοντας το ρυθμό του αγώνα, με το σύνολο του Πέτρου Μορουζίδη να πιέζει αρκετά και να καταφέρνει να βρίσκεται κοντά στο σκορ στο 1ο ημίχρονο για το 37-42.
Στην επανάληψη ο Α.Σ.Κ βελτιώθηκε αμυντικά και στην 3η περίοδο κατόρθωσε να πάρει μεγαλύτερο προβάδισμα, το οποίο αρκετές φορές ξεπέρασε το διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Πανάρα, Γεωργίου και Παπαδόπουλο σε πολύ καλή ημέρα αλλά και τον Καμαριώτη που πραγματοποίησε θετική εμφάνιση, δείχνοντας ότι σταδιακά ανεβάζει στροφές μετά τον τραυματισμό του.

Στην τελευταία περίοδο οι Κυανόλευκοι κατάφεραν να πάρουν διαφορά ακόμη και με +15 (στο 32′), αλλά η Πτολεμαϊδα έπαιξε το τελευταίο της χαρτί και προσπάθησε από την περιφέρεια να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν τους τελευταίους 18 πόντους τους με 6 τρίποντα και φάνηκε να επιστρέφουν σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο με παροιμιώδη ευστοχία από τα 6,75, για το 78-78 της κανονικής διάρκειας.
Στην παράταση, οι παίχτες του Χάρη Φόρου έδειξαν τη δέουσα σοβαρότητα και με καθαρό μυαλό αλλά και καλύτερη αμυντική λειτουργία, έφτασαν σε άλλη μία επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 37-42, 53-64, 78-78 κ.α., 87-92 παρ.
Α.Π.Σ. Πτολεμαΐδας: Μαλούτας 27 (5), Τούζος 13 (3), Καλομενίδης 9, Κλωνάρας 15 (2), Τσιαγκλάντανος 14 (2), Σαχπατσίδης, Πανίδης 9, Μάκταρης, Πλεξίδας, Ναϊπλής.
Α.Σ. Καρδίτσας: Δεσπούλης 3, Πανάρας 19 (3), Γεωργίου 19 (3), Τσιαμούρας 4 (1), Βούλγαρης 2, Κατσαρός, Πάσσας 4, Καμαριώτης 10 (2), Παπαδόπουλος 19, Αντωνίου 8, Κουρέπης.
ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (10η Αγωνιστική)
Ερμής Αγιάς – Πρωτέας Γρεβενών 90-73
Πτολεμαϊδα – ΑΣ Καρδίτσας 87-92 (78-78 κ.α.)

ΛΑΣΣΑΝΗΣ 71 – 66 ΦΟΙΝΙΚΑΣ
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Λασσάνης ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, κερδίζοντας κατά κράτος την ομάδα της Πτολεμαΐδας. Οι παίχτες του κύριου Μήτσιαλου έδειξαν συγκεντρωμένοι από την αρχή, αφού έκλεισαν το δεκάλεπτο με διαφορά 12 πόντων (24-12).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα, με τον Φοίνικα να παίζει πολύ καλή άμυνα, κρατώντας το σκορ. Οι δύο ομάδες είχαν «φτωχή» συγκομιδή πόντων, τελειώνοντας το ημίχρονο με το σκορ στο 35-23 υπέρ του Λασσάνη.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν, με τον Φοίνικα Πτολεμαΐδας να κάνει την αντεπίθεσή του.
Έτσι στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 22-11, έφτασαν το παιχνίδι στον πόντο. Ο Λασσάνης έχασε την συγκέντρωσή του, τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση με τους φιλοξενούμενους να «πετάνε» κυριολεκτικά φωτιές στο αντίπαλο καλάθι. Ο Γκόσης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, φτάνοντας τον Λασσάνη στο σκορ (46-45).
Στο τέταρτο δεκάλεπτο διεξήχθη ένα πραγματικό ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους να περνούν και μπροστά στο σκορ, παίζοντας καλή άμυνα. Ο Λασσάνης όμως βρήκε αντίδραση όπου με τα καλάθια των Ματούλα και Τερόλλι πήρε μια μικρή διαφορά. Οι παίχτες του κύριου Δημητριάδη προσπάθησαν κυρίως με τρίποντα να ισοφαρίσουν το παινχίδι αλλά δεν τα κατάφεραν.
Ο Λασσάνης εν τέλει πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, απέναντι στην ανταγωνιστική ομάδα της Πτολεμαΐδας.  Οι «πράσινοι» έφτασαν τους 13 βαθμούς, ενώ ο Φοίνικας στους 11.
Τα δεκάλεπτα: 24-12, 11-11 (46-45), 11-22, 25-21 (71-66)
Γ.Σ.Κ. Λασσάνης:  Αθανασιάδης 11, Ματούλας 10, Κωτούλας 5, Μαχτής 2, Καλιαμπάκας 4, Φώτης 6, Ευσταθιάδης 8, Γιαννακίδης, Τερόλλι 13, Πλιάκης, Καλαϊτζής, Μάστορας 12
Φοίνικας Πτολεμαΐδας:  Ιωσήφ7, Σιαπαλίδης 2, Πέκος 6, Πουλασικίδης, Εφραιμίδης8, Γούλιος, Γκόσης 23, Καρεπίδης 6, Κεχαγιάς, Μουρουζίδης 2, Αθανασιάδης 8, Μιχαηλίδης 7

ΕΛΠΙΔΑ 28 – 84 ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Ιδιαίτερα άστοχοι οι παίκτες της Ελπίδας με 11/55 σουτ δεν είχαν καμία ελπίδα απέναντι στο πρωτοπόρο του ομίλου Μέγα Αλέξανδρο που σκόραρε με εξωπραγματικά ποσοστά ευστοχίας (75%).
Αίαντας Αμυνταίου 22- 49 Απόλλων Πτολεμαΐδας
Με νίκη συνέχισε ο ΑΠΟΛΛΩΝ στο πρωτάθλημα γυναικών,απέναντι στον αξιόμαχο Κεραυνό Αγίου Γεωργίου.
Από πολύ νωρίς η ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και χτυπώντας την άμυνα ζώνης της αντιπάλου ομάδας με συνεχή κίνηση και εύστοχα τρίποντα πήρε διαφορά από νωρίς, την οποία και αύξανε προοδευτικά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα παρά τις αλλαγές σχημάτων και τη χρησιμοποίηση όλων των αθλητριών.