Basketblog

Σάββατο 25 Μαΐου 2019

Final-4 Παίδων Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ. 2018-19

Διόσκουροι Κοζάνης 72 - 68 Α.Π.Σ. Πτολεμαΐδα (63-63)
2η θέση σε μια δύσκολη χρονιά για την Πτολεμαΐδα με τις αστοχίες της Διοίκησης να στερούν από  την ομάδα από πολύτιμες ανάσες-παίκτες(1ή θέση).
Στο ΔΑΚ Κοζάνης οι Διόσκουροι Κοζάνης πήραν το χρυσό με σκορ 72-68 τελειώνοντας αήττητοι το πρωτάθλημα.
Οι Διόσκουροι  πιο δυνατοί στο 1ο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με  15-10. Το 2ο  δεκάλεπτο  έκλεισε με ανατροπή και η Πτολεμαΐδα πήρε τα ηνία με 25-27.
Το 3ο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό με τους Διόσκουρους να προηγούνται αλλά με buzzer beater του Μπάρμπα έφερε την Πτολεμαΐδα  μπροστά με 48-49.
 Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Πτολεμαΐδα προηγήθηκε και με 4 πόντους μετά από φάουλ που σφυρίχτηκε σε τρίποντο, αλλά εκεί μίλησε ο Βασιλόπουλος, που  με τρίποντο και άλλαξε την ψυχολογία. Οι  Διόσκουροι με τον Ζολώτα πήγαν στις πιο κρίσιμες βολές του παιχνιδιού και με 2/2, έκαναν το σκορ 63-63 .
Στην παράταση η ψυχολογία είχε αλλάξει, οι Διόσκουροι έφτασαν στην νίκη και την κατάκτηση της 1ης θέσης.

Διόσκουροι Κοζάνης : Αγορίτσας 12, Κοβλακάς, Βατζήκας, Κηπουρίδης 13, Καραλίβανος 5, Αλβανός 3 (1). Ζολώτας 27, Βασιλόπουλος 12(1).

Α.Π.Σ. Πτολεμαΐδα: Μπάρμπας 14 (2), Παπαδόπουλος 28 (2), Καλαμαράς 9(1), Σανδαλίδης 11, Τσιμίδης 2, Μαναβής 2, Αθανασιάδης, Καφές

Α.Π.Σ. Πτολεμαΐδα 73 – 71 Καστοριά
Στον ημιτελικό η Πτολεμαΐδα απέκλεισε την  Καστοριά. Το 1ο δεκάλεπτο ήταν ένας μονόλογος της Καστοριάς όπου ξεκίνησε με ένα 11-2 και φάνηκε να τελειώνει νωρίς το παιχνίδι. Στο 2ο δεκάλεπτό  η Πτολεμαΐδα έκανε μια αντεπίθεση και πέρασε μπροστά με 26-39 στο ημίχρονο.

Το 2ο ημίχρονο ήταν μια μονομαχία του Νέστορα με τον Παπαδόπουλο, το ματς έφτασε στο καλάθι με τρίποντο του Νέστορα. Η Καστοριά ξαναπήρε την κατοχή και μετά το τάιμ άουτ ο ψηλός της Καστοριάς δεν πήρε την μπάλα, έγινε ένα άστοχο τρίποντο και η Πτολεμαΐδα πήγε στον τελικό.

Καστοριά: Καμπούρης 2, Μυτιληναίος, Μαρινέλης 6, Παπαδημητρίου 8, Βασιλειάδης 2, Φάσσας, Καλαφατίδης 12(1), Παπαγιάννης, Κέδρος, Πελαγίδης 3, Τέρπος, Νέστορας 38(1).

ΑΠΣ: Μπάρμπας 16, Παπαδόπουλος 22(4), Καλεμάρας 8, Μανάβης 6,  Σανδαλίδης 7, Τσιμίδης 12, Αθανασιάδης 3(1), Καφές, Λεωνίδης, Μπαλαχτσης, Λαμπρογιώτας, Ρώσσιος