Basketblog

Κυριακή 5 Μαΐου 2019

Αποτελέσματα 04-05/05/19

ΕΦΗΒΩΝ
3 η θέση για τον Άρη Θεσσαλονίκης στο πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων, με τον Αργυρόπουλό Νίκο ( Πτολεμαΐδα ) να αγωνίζεται  για 11 λεπτά ανά αγώνα στην τελική φάση του πρωταθλήματος

Α ΑΝΔΡΩΝ
Διόσκουροι Κοζάνης  58-69 Αργός Ορεστικό    (0-2)

Τα δεκάλεπτα: 19-20 ,27-37 , 51-59,58-69
Ζευγάρωσε τις νίκες το Άργος και περιμένει τον νικητή του άλλου ζευγαριού στον τελικό για την άνοδο στην Γ εθνική

Β ΑΝΔΡΩΝ
Φοίνικας Πτολεμαΐδας 62-50 Κεραυνός Αγίου Γεωργίου

Με δυνατές άμυνες και από τις δύο ομάδες το ημίχρονο έκλεισε στο  28-26. Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες του Φοίνικα μπήκαν δυνατά και  το χαμένο λέι απ του Μπίγγα πείσμωσε τόσο τον ίδιο που το πήρε προσωπικά με 3/3 συνεχόμενα σουτ  όσο και τους Κερεπίδη, Τσολάκη που κάλυψαν το κενό του τραυματία Ιωσήφ στο σκοράρισμα . Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά σταθεροποιήθηκε στους 10 και έδωσε την νίκη-άνοδο στην ομάδα της πόλης μας.
Με λάθη η διαιτησία σχεδόν  σε όλες τις φορές σε βάρος του Φοίνικα.
Τα δεκάλεπτα:15-11, 13-15, 19-13, 15-11

Φοίνικας Πτ. Τσολάκης Χρ., Μπίγγας 14(3), Παπουτσάκης, Καλαιτζόπουλος, Κοτανίδης, Τσολάκης Γ. 20(2), Ιωσήφ 2, Πανίδης 6, Κρανιωτάκης, Καρεπίδης 20
Κεραυνός Αγ.Γ : Γαβρίδης 1, Ντάσιος , Ντίνας 11 , Μπατσίλας 8 , Αρβανιτίδης 10, Δαδαλης 2, Τσετσίλας , Παπαϊωάννου 11, Τσακσταράς 5(1), Καρακεσισογλου 2                                                                         © fb:foinikasptolemaidasbc

Φοίνικας Κοζάνης 56 – 62 Αναγέννηση Σερβίων © top-sport.gr

Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες μπήκαν «νωχελικά» στον αγωνιστικό χώρο, κάνοντας αρκετά λάθη εκατέρωθεν, κυρίως στις επιθέσεις. Άλλωστε αυτό μαρτυρά και το χαμηλό σκορ του ημιχρόνου (24-24), όπου βρήκε ισόπαλους τους δύο αντιπάλους, με την πρώτη περίοδο (14-14) να τελειώνει και αυτή στην ισοπαλία.
Στην επανάληψη, τόσο οι γηπεδούχοι όσο και οι φιλοξενούμενοι, «πάτησαν» καλύτερα μέσα στο παρκέ, αφού οι επιθετικές τους επιλογές κατέληγαν στα καλάθια, με το σκορ της τρίτης περιόδου να κλείνει στο 44-40 υπέρ του Φοίνικα Κοζάνης.
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο όμως, η Αναγέννηση Σερβίων έδειξε περισσότερη συγκέντρωση στο παιχνίδι της, ανατρέποντας το εις βάρος της σκορ. Παίχτης «κλειδί» του τέταρτου δεκαλέπτου, αποδείχτηκε ο Πάπιστας, όπου με οχτώ συνεχόμενους πόντους (δύο τρίποντα) «ξεμπλόκαρε» την επίθεση των φιλοξενούμενων και έδωσε άλλη ψυχολογία στην ομάδα του.
Έτσι στα τελευταία δευτερόλεπτα και οι δύο ομάδες έδωσαν «μάχη» μέσα στο παρκέ, με την Αναγέννηση Σερβίων τελικά να παίρνει το «ροζ» φύλλο αγώνα (56-62), φτάνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας των Φοίνικα Κοζάνης.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 10-10 (ΗΜ: 24-24), 20-16, 12-22 (ΤΕΛ: 56-62)

Φοίνικας Κοζάνης: Μπουδιώνης, Ασλανίδης 1, Σταθόπουλος 9, Λαγόπουλος, Χαντάβας 7, Γκασής 3, Ζιάμπας 9, Καρέντζος 15, Τσαμπούρης 10, Μαργέτας 2

Αναγέννηση Σερβίων: Λάσπας, Τσιρέκας, Μπουσιώβας, Νέστορας, Πάπιστας 11, Μελαχροινός 10, Γκανάι, Καραγιαννίδης, Μετούσι, Κομιτσιώτης 5, Παπαμάρκος 17, Ανδρίτσος 19                                © top-sport.gr

ΠΑΙΔΩΝ
Νίκες για τους γηπεδούχους στους πρώτους αγώνες για τις εναπομείναντες 2 θέσεις του Final Four παίδων. Στις ρεβάνς θα πρέπει να υπερασπιστούν τις αρκετά εύθραυστες διαφορές των πρώτων παιχνιδιών

Κεραυνός Α.Γ  56-51 ΑΠΣ Πτολεμαΐδας

Πρωτέας Γρ 52-46 Μεγ.Αλεξ. Κοζάνης

Τα δεκάλεπτα: 21-9,26-27,38-35,52-46

Φ.Ο. Πρωτέας Γρεβενών: Ντόλιας4, Καραγιαννίδης, Γιώτας Α, Μητρόπουλος7(1), Μπαρέκας, Καναβός  8, Καραγιάννης,Δάσκαλος  5, Τζιουβάρας  18(4), Κυρατζής Χ.(Junior) 10

Μ. Αλέξανδρος Κοζάνης : Τσανίδης 2 ,Κοντός ,Βούρκας ,Βαργιάμης ,Μανώλης, Αγγελίδης 1, Φασούλας (2), Μπιμπίρης 20(1) ,Βαντσιώτης, Γεροκώστας 14,Δεσλής             © top-sport.gr