Basketblog

Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2017

Αποτελέσματα 16-17/12

Γ ΕΘΝΙΚΗ 3ος όμιλος
Ο ΑΠΣ Πτολεμαϊδας σημείωσε σημαντική νίκη στην έδρα του κόντρα στον ΑΟΚ Βέροιας με σκορ 70-67, ανεβαίνοντας παράλληλα στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας πλέον ρεκόρ 3-7, ενώ οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν την έβδομη τους ήττα.
 Το παιχνίδι έμοιαζε από την αρχή ότι θα είχε τη μορφή ντέρμπι, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με σκορ 21-20 υπέρ των γηπεδούχων, ενώ η ομάδα που πήγε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια ήταν αυτή την Βέροιας, με το σκορ ημιχρόνου να είναι το 36-38. Τα πράγματα στην επανάληψη δεν άλλαξαν δραματικά, με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε το προβάδισμα, ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του ΑΠΣ έδειξε να αντιδρά και κατάφερε τελικά να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.
Τα δεκάλεπτα:21-20, 36-38 (ημ.) 49-52, 70-67 (τελ.)

ΑΠΣ: Κλασίδης 3, Σείντης, Καλομενίδης, Μαστροδημήτρης 11(3), Νεοφυτίδης, Τσολάκης 6, Σαχπατζίδης 15 (1), Πανίδης 11 (1), Αθανασιάδης 10, Σαρρής 14.
 Α.Ο.Κ. Βέροιας: Πομπόρης 1, Οντούλζογλου, Σισμάνης 11 (1), Γκάνας 3 (1), Βλάχος 23 (1), Μαυρίδης 18 (1), Γιαννόπουλος, Μπαρμπαρούσης 2, Γιαννουζάκος 9 (2)

Η επόμενη 11η αγωνιστική (7/1) Ρεπό: ΑΠΣ Πτολεμαϊδα                                  ©basketblog
   Α ΑΝΔΡΩΝ
Φοίνικας Πτολεμαΐδας 64 – 107 Ηρακλής Κοζάνης
Με αρκετές ελλείψεις για ακόμα ένα παιχνίδι παρουσιάστηκε η ομάδα του Φοίνικα, σε συνδυασμό με το φόρτωμα του Καρεπίδη από νωρίς με 3 φάουλ δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να κοντράρει την ομάδα του Ηρακλή

Απόλλων  Πτολεμαΐδας 47 – 29 ΣΟΥΤΕΡΣ
Εύκολο έργο για την ομάδα του Απόλλων καθώς η ομάδα της Φλώρινας απειλούσε μόνο με ατομικές ενέργειες και τρίποντα με ή χωρίς επιθετική ισορροπία.
Τα δεκάλεπτα:  10-3, 17-0, 10-9, 10-17
Απόλλων  Πτολεμαΐδας Σιδηροπούλου Ε. 4, Κασπαρίδου Κ., Παπαγρηγορίου Ξ. 2, Τρυφωνίδου Μ. 17 (3), Δανιήλ Μ. , Γκουλιαβέρα Κ., Μαντώ Ι. 5, Μήγκου Α. , Τσουμήτα Β., Αντωνίου Ι. 11, Βασιλείου Ι. 8, Αντωνίου Κ.
ΣΟΥΤΕΡΣ : Νικολάου Α., Κακαράτζα Ε. 6 (1), Θεοφανίδου Μ. 3 (1), Κάζογλου Ι. 9 (1), Δημητροπούλου Σ. 2, Παρασκευοπούλου Μ. 5, Αναστασίου Μ., Κακαράτζα Α., Πετρίδου Ε., Στεργίου Α. 4, Σιδηροπούλου Ε., Πετράκου Σ.