Basketblog

Κυριακή 12 Νοεμβρίου 2017

Αποτελέσματα 11-12/11/17

Γ ΕΘΝΙΚΗ
O Φαίακας Κέρκυρας επέβαλλε από την αρχή τον ρυθμό του   και προηγήθηκε με 39-21 στο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο κρίθηκαν όλα μιας και ο Φαίακας με ένα επιμέρους σκορ 19-9 έφτασε το σκορ στο 58-30 και καθάρισε την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17 - 8, 22-13,  19-9, 12-19
ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ:  Σκούρτης, Αγάθος, Νεδέλκος 11 (1), Χατζόπουλος 7, Σπιτιέρης 12 (1), Μακρίδης 9 (3.), Περούλης Σ.14, Περούλης Α. 5 (1), Μαγκανάς 7 (1), Πάλλης, Ούστογλου, Βογιατζής 5 (1).
ΑΠΣ: Κλασίδης 12, Σεϊντής 6, Καλομενίδης 3(1) Εσπερίδης, Νεοφυτίδης 2, Τσολάκης 14, Σαχπατζίδης 3 (1), Πανίδης, Πουτουκής 2, Μαστροδημήτρης 2, Αθανασιάδης 5, Ναϊπλής.                                                                © http://www.basket247.gr/ellada/g-ethniki

Γ' Εθνική 3ος Όμιλος ,6η Αγωνιστική: ΑΠΣ Πτολεμαΐδας-Νικόπολη Πρέβεζας

Α ΑΝΔΡΩΝ

Β ΑΝΔΡΩΝ
Ελπίδα 49 – 64 Κοζάνη 2006
Για ένα δεκάλεπτο ήταν ανταγωνιστική η Ελπίδα απέναντι στην πιο ποιοτική ομάδα του ομίλου το 8-22 του 2ου δεκαλέπτου έδωσε το προβάδισμα στο ημίχρονο με 20-35 στην Κοζάνη 2006. Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά έφτασε μέχρι τους 24 πόντους με το τελικό σκορ να διαμορφώνετε σε 49-64

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 08-22, 10-12,19-17
Ελπίδα: Tαργοντσίδης 1, Αβραμίδης 2, Πασσιάς 1, Εφραιμίδης 8,  Καραμπατζάκης 2, Αθανσιάδης 10,  Νικολαϊδης, Ευθυμιάδης 9(1), Πουτούκης 16.
Κοζάνη 2006 : Χ’αντωνίου 3, Ατματζίδης 10, Γκάζης 3(1), Παπαδημητρίου 1, Μπουνόβας 7(1), Κατσελας , Κωνσταντινίδης 1, Σωτηρίου 6, Παπαβασιλείου 10, Σκαρκαλάς 10, Μπασνάς  11(8)

ΕΦΗΒΩΝ
ΑΠΣ ΠΤΟΛ 77 - 52 ΜΕΓ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΟΖ
Ανώτερος του Μ. Αλέξανδρου ο ΑΠΣ με ένα ξέσπασμα στο 3ο δεκάλεπτο ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό και την διεύρυνε στο 4ο.

ΠΑΙΔΩΝ
Φοινικάς - Καστοριά
Η Καστοριά υποχρέωσε το Φοίνικα στη πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα αλλά δεν κατάφερε να καλύψει και τη διαφορά των 5 πόντων που είχε χάσει εντός. Έτσι η ομάδα της Πτολεμαΐδας έχει το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας για τη κατάκτηση της πρωτιάς.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 8 στο τέλος της 3ης περιόδου αλλά στο τέλος οι 2 ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Ο Κωνσταντινίδης που για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν κορυφαίος της ομάδας με ½ βολές έκανε το 56-57 ένα λεπτό πριν το τέλος, ο Καλαφατίδης 20΄΄ πριν τη λήξη είχε 0/2 βολές αλλά στα 10΄΄ πριν το τέλος ο Βασιλάκης κέρδισε 2 βολές και την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα. Στη φάση όμως αυτή τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να συνεχίσει με αποτέλεσμα να κληθεί ο Παπαγρηγορίου να «εκτελέσει» τις βολές. Αστόχησε και στις 2 και ο Καλιτσίδης με ½ βολές και καλάθι στην εκπνοή (χρειαζόταν όμως τρίποντο) χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Φοίνικας: Πουλασικίδης 19 (4), Παπαγρηγορίου, Σακελαρίου, Κοτανίδης 3, Χαϊτίδης 4, Λαζακίδης, Κωνσταντινίδης 28, Βασιλάκης 2.
 Καστοριά: Καμπούρης, Τακίδης, Μαρινέλας, Παπαδημητρίου, Δαμιανού 6, Σακαλίδης 6, Καλαφατίδης 5, Τραϊανού 4, Πρεσπάρης 1, Καλαϊτσίδης 30, Γκέλι© https://e-ptolemeos.gr .

Ελπιδα 20-85 Διόσκουροι

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Απόλλων Πτολεμαΐδας 67 - 40 Καστοριά
Με νίκη συνέχισαν οι κορασίδες του Απόλλων επικρατώντας εύκολα της Καστοριάς με    67-40
Τα δεκάλεπτα: 21-8, 15-9, 17-9, 14-14
ΑΠΟΛΛΩΝ : Πα παγρηγορίου Ξ. 4, Κασπαρίδου Κ. 7, Βασιλείου Π. 20, Σιδηροπούλου Ε. 9 (1),  Μαντώ Ι. 10, Δανιήλ Μ. 8, Γκουλιαβέρα Κ. , Πασχαλίδου Δ. , Αντωνίου Α. 1, Τσουμήτα Β. 6, Βασιλειάδου Σ. 2, Αθανασιάδου Σ.
ΚΑΣΤΟΡΙΑ: Τσιαντά Α. 18, Κρανιά Α. 3, Πόλις Π. , Καλλινίκου Μ. 1, Τσαχτσίρα Λ. 3, Θυμιοπούλου Μ. , Καλλινίκου Κ. , Χατζηιορδανίδου Α., Ζιάνου Α., Βλάχου Μ. 15