Basketblog

Πέμπτη 7 Απριλίου 2016

Play off ΕΚΑΣΔΥΜ Φοινικας - Ελιμεια 2 - 3

ΕΛΙΜΕΙΑ 62 - 59  ΦΟΙΝΙΚΑΣ (1-0)
Στην Ελίμεια ο Φοίνικας παραλίγο να κάνει το μπαμ αλλά το τρίποντο του Γκόση στην εκπνοή μπήκε και βγήκε και έτσι η Ελίμεια κέρδισε και έκανε το 1-0.
Τα δεκάλεπτα 15-18, 31-34 (ημ.), 47-46, 62-59
Ελίμεια : Τσέπουρας, Μαδίκας 8, Δημόπουλος 5(1), Κόντος, Τσέπουρας 7, Τσαμπούρης 14, Κατσέλας 4, Μακρής 22(3), Λαμπρόπουλος 2
Φοίνικας:  Ιωσήφ 8, Βασιλάκης, Σιαπαλίδης 2, Εφραιμίδης, Γούλιος, Γκόσης 11(1), Μπαρδάκης 8, Μάτας 14,Αθανασιάδης 16(3),Μπισούκης

ΦΟΙΝΙΚΑΣ 65 - 78 ΕΛΙΜΕΙΑ (0-2)

ΕΛΙΜΕΙΑ 45 - 47  ΦΟΙΝΙΚΑΣ (2-1)
Πολύ σκληρός για να πεθάνει αποδείχθηκε ο  Φοίνικας που  κέρδισε την  Ελίμεια αντίστοιχα και μείωσε έτσι τη σειρά των αγώνων σε 2-1 στα ημιτελικά της Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.
Η επιτυχία του μάλιστα λαμβάνει μεγαλύτερη διάσταση αν αναλογιστεί ότι μείωσε εκτός έδρας, υποχρεώνοντας την Ελίμεια στη πρώτη φετινή της ήττα (14-0 στην κανονική διάρκεια).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ 77 - 76 ΕΛΙΜΕΙΑ (2-2)
Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην 3η παράταση ο Φοίνικας κέρδισε την Ελίμεια με 77-76 (κ.α. 56-56, 1η παρ. 64-64, 2η παρ. 72-72) ισοφαρίζοντας πλέον τη σειρά στο 2-2.
Οι γηπεδούχοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι του αγώνα για 30 λεπτά, προηγήθηκαν μέχρι και 22 πόντους αλλά στη τελευταία περίοδο σημείωσαν μόνο 4 πόντους με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μπορέσουν να στείλουν το παιχνίδι στη παράταση.
Οι γηπεδούχοι έχουν παράπονα από τους διαιτητές οι οποίοι στα τελευταία 7 λεπτά  στη 4η περίοδο και στα 3 πρώτα στη παράταση δεν σφύριξαν ούτε ένα φάουλ σε βάρος της Ελίμειας,  με αποτέλεσμα ο Φοίνικας που δυσκολευόταν να σκοράρει να μη πηγαίνει ούτε στις βολές.
Τα δεκάλεπτα: 13-7, 36-18 (ημ.), 52-38, 56-568 (κ.α.), 64-64 (1η π.), 72-72 (2η π.), 77-76 (τελ. 3η π)
Φοίνικας:  Μάτας  14, Ιωσήφ 5, Αρσενίδης, Σιαπαλίδης 5 (1), Γούλιος, Γκόσης 16 , Μπαρδάκης 2, Αθανασιάδης 18, Καρεπίδης 14 (2),Μουρούζης 3 (1), Εφραιμίδης.
Ελίμεια : Τσιρέκας, Μαδίκας, Τσέπουρας 17 (3), Πάπιστας 4, Δημόπουλος 5(1), Κοντός, Τσαμπούρης 10, Κατσέλας 9 (13), Μακρής 30(23), Λαμπρόπουλος 1.

ΕΛΙΜΕΙΑ 70 -52  ΦΟΙΝΙΚΑΣ (3-2)
Έπειτα από πέντε αγωνιστικές, η Ανδρική ομάδα μπάσκετ της Ελίμειας κέρδισε τον Φοίνικα Πτολεμαΐδας με σκορ 70-52και πέρασε στους τελικούς, με συνολικό σκορ 3-2.
Εκεί θα συναντήσει το Βελβεντό, όπου οι δύο ομάδες θα διεκδικήσουν το εισιτήριο το οποίο οδηγεί στην Γ Εθνική Κατηγορία Μπάσκετ των Ανδρών.
Μπροστά σε περισσότερους από 150 φιλάθλους, οι οποίοι γέμισαν ασφυκτικά σε κάθε γωνία το γήπεδο της Άνω Κώμης, η ομάδα της Ελίμειας φιλοξένησε τον Φοίνικα Πτολεμαΐδας, στο πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι των Play-Off.
Οι ομάδες είχαν από δύο νίκες αντίστοιχα και έτσι έλυσαν τις διαφορές τους το βράδυ της Τετάρτης. Ο Γ.Σ. Ελίμειας έπαιξε «καθολικό» μπάσκετ και τα σαράντα λεπτά, χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους.
Έτσι με σκορ 70-52 πήρε την πρόκριση για τους τελικούς των Ανδρών της Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ., στην προσπάθεια που κάνει για την άνοδό της στην Γ' Εθνική.
Από την μία οι παίχτες τους κύριου Καραγιαννίδη, έδειξαν συγκεντρωμένοι τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, σκοράροντας μάλιστα και 9 τρίποντο, πράγμα που τους έδωσε ψυχολογία.
Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν μόνο τα δύο πρώτα δεκάλεπτα, πραγματοποιώντας όμως αρκετά αβίαστα λάθη, τα οποία κόστισαν στο παιχνίδι τους. Χαρακτηριστικό ήταν πολλές χαμένες βολές, αφού από τις 16 συνολικά, μπήκαν μόνο οι 6, ενώ ευστόχησαν και σε δύο τρίποντο.
Από την πλευρά της Ελίμειας ξεχώρισε ο Τσέπουρας με 16 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ ακολούθησαν οι Τσαμπούρης και Κατσέλας με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα. Στους 8 έμεινε ο Μακρής.
Για τον φοίνικα Πτολεμαΐδας πρώτος σκόρερ ήταν ο Μάτας, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Αθανασιάδης με 13. Σε ρηχά νερά κινήθηκε ο Γκόσης που σκόραρε μόλις 7 πόντους.
Στην πρώτη περίοδο η Ελίμειας μπήκε δυνατά στο παρκέ, ξεσηκώνοντας τους φιλάθλους που ήταν στο γήπεδο. Ο Φοίνικας Πτολεμαΐδας έμοιαζε φοβισμένος και έτσι τοπ 22-10 υπέρ των γηπεδούχων, δικαιολογούσε την απόδοση των δύο ομάδων.
Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό ήταν παρόμοιο, με τον Φοίνικα αυτή τη φορά να βελτιώνει την άμυνά του. Ο Γ.Σ. Ελίμειας με επιμέρους σκορ 17-14 άνοιξε περισσότερο την διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ του 39-24.
Στην τρίτη περίοδο ο Φοίνικας Πτολεμαΐδας κινήθηκε στα ίδια επίπεδα, χωρίς όμως να μπορεί να ανακόψει τους γηπεδούχους, οι οποία συντηρούσαν την διαφορά που είχαν πάρει. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την Ελίμειας να προηγείται και πάλι στο σκορ με 54-38.
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, όσο περνούσε ο χρόνος ήταν υπέρ της Ελίμειας, η οποία τελείωσε μια και καλή την υπόθεση νίκη, με συνεχόμενα τρίποντα αλλά και καλές άμυνες. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν αλλά βρήκαν σε καλή μέρα τους παίχτες του κύριου Καραγιαννίδη. Έτσι τα τελευταία πέντε λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους δύο προπονητές να ρίχνουν στο παρκέ τους μικρότερους σε ηλικία παίχτες, δίνοντας ευκαιρία και σε αυτούς να αγωνισθούν.
Το τελικό 70-52 ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα, με την Ελίμεια να πανηγυρίζει την πρόκρισή της στον τελικό, έπειτα από μία πολύ δύσκολη σειρά.                                                               ©top-sport.gr

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 39-24,16-14, 70-52.
Γ.Σ. Ελίμειας: Τσιρέκας, Ταμπάκου, Πάπιστας 4, Δημόπουλος 7, Μούσιος, Λαμπρόπουλος 6, Τσέπουρας 16, Κουμτσίδης 2, Τσαμπούρης 14, Κατσέλας 12, Μακρής 8, Κοντός 2
Α.Σ. Φοίνικας Πτολεμαΐδας: Ιωσήφ 5, Εφραϊμίδης, Γούλιος 3, Γκόσης 7, Μπαρδάκης 2, Μάτας 16, Μουρούζης 4, Αθανασιάδης 13, Καρεπίδης, Βασιλάκης, Κεχαγιάς 2, Σιαπαλίδης