Basketblog

Δευτέρα 18 Απριλίου 2016

Γ' Εθνική 25η ΑΓ. (1ος Βορρά)

Σιατιστά 70 -71 ΑΠΣ
Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό με τον Αρίων να χάνει σε όλο το παιχνίδι αλλά στο τέλος η κούραση των γηπεδούχων σε συνδυασμό με τη ψυχή που έβγαλε ο Αρίων έδωσαν στο 2ο τη μεγάλη νίκη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και είχαν συνεχώς το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο.
Στην επανάληψη ο Αρίων συνήλθε κάπως αλλά δεν μπόρεσε να περάσει μπροστά. Στη τελευταία περίοδο όμως η κούραση ήταν εμφανής o Αρίων είχε περισσότερες «ανάσες», περισσότερη ψυχή και θέληση και πήρε τελικά το ματς.
Τα τελευταία λεπτά ήταν συγκλονιστικά.
Ο Κλωνάρας με τρίποντο-μαχαιριά για τη Σιάτιστα έκανε το 60-63 2 λεπτά πριν το τέλος.
Ο Γράβας με ½ βολές έκανε το 61-63 και από εκεί και πέρα τη σκυτάλη πήρε ο Μαλούτας που με ολύμπια ψυχραιμία είχε 8/8 βολές και έδωσε τη νίκη στην Αρίων.
Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 64-65 αλλά δεν μπόρεσαν να ξαναπάρουν το προβάδισμα.
Στο τέλος μείωσαν 7-71 3΄΄ πριν τη λήξη, ο Κλωνάρας κέρδισε το φάουλ στα 1,2΄΄ έχασε τη πρώτη βολή και μετά ηθελημένα τη 2η ο χρόνος έτρεψε και ο Αρίων είναι ζωντανός για τη παραμονή.
Να σημειωθεί πως ο Ρέππας Ν. έβαλε 16 πόντους όλους στο πρώτο μέρος αφού στην επανάληψη ο Πανίδης τον περιόρισε σε απόλυτο βαθμό.
 Δεκάλεπτα: 20-16, 40-34, 52-51, 70-71

Σιάτιστα:  Γεωργάκας, Καλαμπούκας 13 (2), Γράβας 22 (2), Ρέππας Χ. 10 (1), Παπαθωμάς, Ρέππας Ν. 16 (1), Καρακουλάκης, Σβώλης, Τσιαούσης 9, Δεληγιάννης.
ΑΠΣ - Αρίων Πτολεμαΐδας: Μαλούτας 21 (2), Τούζος 2, Καλομενίδης 10 (2), Τσολάκης, Κλωνάρας 19 (1), Τσιακλάγκανος 11 (3), Σαχαπτζίδης, Πανίδης 8, Σκορδάς, Ναϊπλής, Χατζηνεράτζης