Basketblog

Κυριακή 10 Μαΐου 2015

Αποτελέσματα 9-10/05/2015

Α Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.
Ο Λασσάνης έσπασε με την σειρά του  την έδρα του ΑΠΣ και πλέον η σειρά των τελικών είναι στο 1-1.

Σε  ένα νευρικό παιχνίδι με άγχος και από τις 2 ομάδες ο Λασσάνης πήρε την νίκη  στο τέλος με 64-68. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν 5-16, 2 λεπτά πριν το δεκάλεπτο και την διαφορά να παίρνει την μέγιστη τιμή της στο 22-34 1 λεπτό πριν λήξη το ημίχρονο.
   Στο 2ο ημίχρονο ο ΑΠΣ έκανε το come back και πλησίασε στο 40-41, προηγήθηκε στο 4ο δεκάλεπτο 52-51 αλλά ο Λασσάνης ανασυντάχθηκε και 1 λεπτό πριν την λήξη πέρασε  μπροστά με 61-65. Ο ΑΠΣ με καλάθι και φάουλ 39΄΄ πριν το τέλος πλησίασε σε 64-65 αλλά 2 βολές από το Μαλούτα και το λάθος  του Μιχαηλίδη στην επαναφορά έγειραν τη πλάστιγγα οριστικά στη πλευρά του Λασσάνη.
Τα δεκάλεπτα: 13-22, 26-35 ,42-48, 64-68
 Α.Π.Σ.: Αθανασιάδης 15 (3), Καλομενίδης 13 (1), Μιχαηλίδης 11 (2), Πανίδης 13 (2), Τσολάκης 2, Τούζος 6 (2), Γκόσης 4,  Ιωσήφ ,
  Λασσάνης: Μαλούτας 23 (1), Μακρής 14 (2), Αθανασιάδης 3, Τσιαγκλαγκάνος 5 (1), Νικολάου 13, Καραγιαννίδης 8 (1), Αμαραντίδης 2.

Β Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.
Ήττα σοκ του Φοίνικα που φαίνετε να χάνει την  πρώτη θέση στο πρωτάθλημα από τους 6 μαχητικούς παίκτες του ΠΑΟ Κοζάνης.