Πέμπτη 17 Απριλίου 2014

Αποτελέσματα 14-16/04/2014

A ΑΝΔΡΩΝ
AΠΣ  68 – 55  ΒΕΛΒΕΝΤΟ (3-2)
Στο τελικό των Play-off της Α΄ Ανδρών της Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ. προκρίθηκε ο Α.Π.Σ. κερδίζοντας το Βελβεντό με 68-55.
Καθοριστικό στην εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν η άμυνα των γηπεδούχων στον Νίκου και ο τραυματισμός του Σούπουρα από το Βελβεντό μόλις στο 2ο λεπτό.
Τα δεκάλεπτα: 18-11, 30-19, 42-32, 68-55
ΑΠΣΠανίδης 23(4),Αθανασιάδης 10, Καλομενίδης 19(3), Τσολάκης 2,  Πέκος 3, Κοτζακόλιος 2,  Γκέκας 9(1), Χατζηλιάδης, Πουτούκης.
Α.Σ. Βελβεντό: Ζανδές 6, Σούπουρας 5, Τσιτσιόκας 5 (1), Σαμαράς 5 (1) Μπλιούμης 6, Στάμλογλου 2, Νίκος 8 ,  Μίχας 14(3), Παπαΐδης 4.
  ΓΣ Σιάτιστας 69 -  52  Λασσάνης   (3-2)

Το παιχνίδι μέχρι και το τέλος της 3ης περίοδο πήγε πόντο πόντο... με την μόνη διαφορά ο Λασσάνης προηγήθηκε και με +6 στην 3η περίοδο από εκεί και ύστερα ο ΓΣ Σιάτιστας έκανε πάρτυ κάτω από τα καλάθια με αποτέλεσμα λίγο πριν τελειώσει ο αγώνας να προηγείται μέχρι και 21 πόντους διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 17 – 17, 32 – 30, 46 – 45, 69 - 52
Α ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
-
ΝΕΑΝΙΔΩΝ
Ο Απόλλων Πτολεμαΐδας προκρίθηκε στην τελική φάση του  Πανελληνίου  πρωταθλήματος Μπάσκετ  Νεανίδων που θα γίνει 23-27 Απριλίου στην Πτολεμαΐδα.
Στους προκρηματικούς που  έγιναν στην Θεσσαλονίκη, το τριήμερο 14,15,16/4/2014 προκρίθηκε νικόνας 103-9 την Α.Ε.Β. Διμηνίου, 50-44 τους Τιτάνες Δράμας και 52-23 τον Πιερικό-Αρχέλαο.