Πέμπτη 5 Μαΐου 2022

Final Four Παίδων ΕΚΑΣΔΥΜ 2022

Τελικός

Α.Σ ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ – Α.Π.Σ ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ 69-40

Ο Ηρακλής Κοζάνης κατέκτησε δικαία τον τίτλο του πρωταθλητή παίδων απέναντι στην Πτολεμαΐδα.  Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι άστοχες και με αρκετά λάθη αλλά να είναι κοντά στο σκορ και με την ομάδα της Κοζάνης να προηγείται με 14-10 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό όταν δυο λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Ηρακλής με ένα σερί 12-0 με τον Αργυρόπουλο να οργανώνει και με δυο τριποντά του Στιάπη που έκανε πολύ ωραίο αγώνα, έκαναν το σκορ 34-22 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με συνεχόμενα τρίποντα με τον Μητσιάνη να παίρνει την σκυτάλη από τον Στιάπη, ενώ Αθανασιάδης και Λαμπρογιώτας κρατούσαν για τον Αρίων στο σκοράρισμα. Ο Ηρακλής πήρε προβάδισμα 18 πόντων στα μέσα περίπου του δεκαλέπτου (45-27) αλλά η Πτολεμαΐδα με ένα μικρό σερί 6-0 μείωσε σε 45-33 αλλά μέχρι εκεί μιας και ο Ηρακλής είχε βρει ρυθμό και δεν απειλήθηκε μέχρι το τέλος του αγώνα κατακτώντας έτσι την πρώτη θέση με το τελικό 69-40. ©

Ημιτελικοί

ΑΡΓΟΣ 54 – 57 ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ

Ξεχώρισαν οι Λαμπρογιώτας από την Πτολεμαΐδα και Ζούπας από το Άργος Ορεστικό.

Τα δεκάλεπτα: 6-23, 17-10 (ημ. 23-33), 16-15, 15-9 (τελ. 54-57)

ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ : Λάμπης, Γρηγοριάδης, Μονοβασίλης, Σαρρής 12(1), Παγουνόπουλος 7, Ζούπας 13(3), Αλλιού 4, Μπόδας, Δήμου 13, Γκόλας 5(1), Τσαγγόπουλος.

ΑΠΣ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ  : Λαζακίδης Γ. 4, Λαμπρογιώτας Γ 23(1), Αλίου, Τσακιλτσίδης 2, Κόλλιας 6, Μανάβης 11, Ακριτίδης, Αθανασιάδης 7, Ρώσσιος 4, Μουρατίδης, Στογιάννης, Παρασχίδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ 77 - 50 ΚΑΣΤΟΡΙΑ

Τα δεκάλεπτα: 21-7, 22-13 (ημ. 43-20), 23-13, 11-17 (τελ. 77-50)

Ο Ηρακλής Κοζάνης πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του Σαββάτου επικρατώντας της Καστοριάς εύκολα με 77-50.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ : Αργυρόπουλος 3(1), Κουζιάκης, Γκατζιούφας, Κηπουρίδης 8, Τοπάλης 9(1), Σάκκουλας, Πεγιάδης 5(1), Μητσιάνης 21(2), Φραντζής 8, Στιάπης 20(4), Φαρμάκης, Τσέπουρας 3.

ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ : Στεφανής Γ. 4, Φιλιππίδης 7, Πιπερόπουλος 25(5), Ντόντης 6, Μαυροδήμος, Κώτσης, Ταμήλιας, Μονοβασίλης Αλ. 2, Φράγκος 2, Κωνσταντίνου, Παναγιωτίδης 2, Λαγγιώτης 2.