20 -0
Ελίμεια

Β ΑΝΔΡΩΝ
 Φοίνικας Πτολεμαΐδας  76-47 Δύναμις Κοζάνης
Mε απουσίες τριών βασικών παρατάχθηκε ο Φοίνικας,  που με καλή άμυνα και ανεβασμένο τον Καρεπίδη είχε ένα εύκολο απόγευμα  επί της  ιδιαίτερα άστοχης  κοντά στο καλάθι ομάδα της Δύναμής.
  Τα δεκάλεπτα : 23-11, 15-8, 25-10, 13-18
Φοίνικας Πτολεμαΐδας :  Τσολακης Χρ. 4, Παπουτσακης, Μπιγγας 15(3), Κρανιωτάκης, Ιωσήφ 28 (4), Πανίδης, Κοτανιδης, Καρεπίδης 24 (1), Καλαιτζόπουλος 5(1)
Δύναμις Κοζάνης :  Μουστακατος, Καραμαρκος 5, Τολικας 10, Μυρωνιδης 2, Βλαχόπουλος 17(1), Γεωργαρας 4, Καπλανογλου 7, Τσαμουρτζής 2 ©fb foinikasptolemaidasbc

Αμύντας Σκοπιάς 72 - 73Αναγέννηση Σερβίων
Η ομάδα της Σκοπιάς μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και με τον Τούζο να πυροβολεί από την γραμμή του τρίποντου έκλεισε το πρώτο μέρος προηγούμενη με 24-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αναγέννηση ισορρόπησε περισσότερο το παιχνίδι ψάχνοντας το παιχνίδι στο ποστ, χωρίς όμως να καταφέρνει να περιορίσει τον Τούζο που πέτυχε 7 τρίποντα στο πρώτο μέρος, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 45-40.
Στο δεύτερο ημίχρονο Παπαμάρκος και Ανδρίτσος κυριάρχησαν στην ρακέτα ενώ όλοι οι υπόλοιποι παίκτες των Σερβίων είχαν συνεισφορά σε άμυνα και επίθεση , πετυχαίνοντας έτσι ένα επιμέρους 8-19, έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 53-59.
Στο 4ο δεκάλεπτο δόθηκε μια πραγματική μάχη, με το σκορ να πηγαίνει πόντο-πόντο, με την τελευταία επίθεση να είναι στα χέρια των παικτών του Αμύντα που όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν και έτσι τα Σέρβια  κατέκτησαν την νίκη σε ένα πολύ όμορφο και συναρπαστικό παιχνίδι.
Τα δεκάλεπτα: 24-15 45-40 53-59 72-73.
Αμύντας Σκοπιάς Σιδηρόπουλος 12, Αθανασιάδης 5, Ζεγάς 11, Τούζος 32, Αδάμου 4, Παπαδόπουλος 3, Τσίγλης 2, Κακουλίδης 3.
Αναγέννηση: Μπρουσιόβας Σ 4, Πάπιστας 10, Μελαχροινός 5, Γκανάι 7, Κονιτσιώτης 6, Τσιρεκας 3, Παπαμάρκος 19 Ανδρίτσος 19.                                                                          ©fbAnagennisiServion
Φοίνιξ Κοζάνης - Κεραυνός Αγίου Γεωργίου ?????

Με την πάγια θέση της ΕΚΣΔΥΜ να μην αναβάλει παιχνίδια την τελευταία στιγμή περιμένουμε κάποια στιγμή να μάθουμε πώς και με ποια αιτιολογία αναβλήθηκε ο αγώνας Κεραυνού Α.Γ- Φοινιξ Κοζάνης
Σε προφίλ στο facebook  που αφορά τις αγωνιστικές δραστηριότητες του  Κεραυνού ανέβηκε η παρακάτω ανακοίνωση
 Β 9-10
Ελπίδα 62 – 68  Εράτυρα
Με την ομάδα της Εράτυρας να κυριαρχεί στις ρακέτες (27 επιθετικά), η ομάδα της Ελπίδας προσπάθησε  να ροκανίσει την διαφορά των 7 πόντων που πήρε η Εράτυρα στο τελευταίο 2λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, έφτασε την διάφορα στο καλάθι αλλά δεν κατάφερε να πάρει την νίκη.
  Τα δεκάλεπτα. 11-14, 15-19(26-33), 15-15, 21-20
Ελπίδα : Ταργοντσίδης, Κωτσίδης, Αβραμίδης 10, Παπουλίδης 24(4), Ιτσαρής 9(3), Μίχος, Κουδούνας 2 , Λαφαζανιδης 10, Αθανασιάδης 7
  Ερατυρα Τσουκάς 9,  Πάτρας 4, Μανώλης 6, Παγούνης 12(4), Βάρος 10, Χιώλος 5, Καρπουζάς 2, Μέτσιος 20(1)

ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Απόλλων  Πτολεμαΐδας 64-50 Αίαντας Αμυνταίου

Την τρίτη τους νίκη σε 4 παιχνίδια, κατέκτησαν οι γυναίκες του ο Απόλλων,  ο Απόλλων έκανε ένα εξαιρετικό Α' ημίχρονο, ειδικά στο αμυντικό κομμάτι, προσφέροντας απολαυστικό μπάσκετ. Το ξεκίνημα όμως του Β' ημιχρόνου τον βρήκε πολύ νωθρό, γεγονός που σε συνδυασμό με την άνοδο του ΑΙΑΝΤΑ, οδήγησε το παιχνίδι από το 36-13 του ημιχρόνου στο 49-36 του 30', αλλά και στο 51-46 των αρχών του Δ' δεκαλέπτου. Εκεί όμως με ένα επιμέρους 8-0 , και σωστή διαχείριση του παιχνιδιού έφτασε στο τελικό 64-50

Τα δεκάλεπτα: 19-3, 36-13, 49-36, 64-50
Απόλλων  Πτολεμαΐδας Σιδηροπούλου Ε. 9, Παπαγρηγορίου Ξ., Κρανιωτάκη Α. 22 (2), Τρυφωνίδου Μ. 15 (3), Δανιήλ Μ. , Μαντώ Ι. , Πασχαλίδου Ι. , Μήγκου Α. 3 (1), Τσουμήτα Β. 2, Αντωνίου Ι. 5 (1), Βασιλείου Π. 6, Δήμου Κ. 2

Αίαντας Αμυνταίου : Μιχαηλίδου Ι. 18 (1), Τεγοπούλου Ε. , Ζιούρη Α. 6 (1), Θωμαίδου Μ. 3, Μουταφίδου Η. 16, Χατζή Ε. , Καρτσαμάρη Α. 7 (1), Στάιου Ρ. , Μάρκου Β

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
Κεραυνός 48 - 75 Απόλλων  Πτολεμαΐδας
Αήττητες ολοκλήρωσαν το πρωτάθλημα της Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ. (16-0) οι κορασίδες  του Απόλλων , κερδίζοντας το απόγευμα του Σαββάτου 75-48 στα Γρεβενά,
 Τα δεκάλεπτά:  5-18, 21-42, 32-55, 48-75

Κεραυνός  Α.Γ:  Ντόνα Ε. 11, Τζημορώτα Α. 25 (1), Νίκου Η., Παππά Δ., Παπαδημητρίου Ε. , Τσιαρσιώτη Στ. 10, Λιακοπούλου Ευ. , Ασαννίδου Σ. , Ζυγούρα Δ., Παππά Ε. 2, Σαρηγιαννίδου Σ.

Απόλλων  Πτολεμαΐδας: Βασιλειάδου Στ. 2, Διπλάρη Α. 4, Κωνσταντινίδου Ε. 2, Αντωνίου Αικ. 23 (3), Κυδώνα Δ. 2 , Σαρβάνη Α. 2, Δήμου Κ. 6, Βλαδίκα Μ. , Τσουμήτα Β. 5, Αντωνίου Ι. 17 (2), Βασιλείου Π. 8, Μάρκου Ε. 4   ©apollonptol