Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2017

Αποτελέσματα 09-10/12/17

Γ ΕΘΝΙΚΗ 3ος όμιλος

Ζέφυρος 6153 Α.Π.Σ. Πτολεμαΐδας

Οι γηπεδούχοι στη πρώτη περίοδο ήταν καταιγιστικοί, σημειώνοντας 21 πόντους, έναντι 8 του ΑΠΣ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η ομάδα του ΑΠΣ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε πριν το τέλος του ημιχρόνου να μειώσει στο καλάθι, με σκορ 31-29 υπέρ των γηπεδούχων.
Στην επανάληψη ο Ζέφυρος παρουσιάστηκε πιο σοβαρός και κατάφερε να κρατήσει μία απόσταση ασφαλείας, παίρνοντας τελικά τη νίκη με διαφορά 8 πόντων (61-53)

Τα δεκάλεπτα: 21-8, 10-21, 17-14,  13-10
Ζέφυρος : Μυτιληναίος 7(2), Νικολαϊδης, Φαρμάκης, Μάρκου, Φυλακτός 2, Ματενίδης 5, Ουρκέρογλου 2, Κανάρας, Μαυροματίδης 14(1), Τσιόγκας 5, Μυστηλιάδης 28(4).
ΑΠΣ Πτολεμαΐδα: Κλασίδης 7(1), Σέντης 3(1), Καλομενίδης 11(1), Μαστροδημήτρης 10(2), Νεοφυτίδης, Τσολάκης 2, Σαχπατζίδης 4, Πανίδης 5, Αργυρόπουλος, Αθανασιάδης 2, Σαρρής 9(1), Ναϊπλης.
Η επόμενη αγωνιστική (10η, 17/12) ΑΠΣ Πτολεμαϊδα-ΑΟΚ Βέροιας

Α ΑΝΔΡΩΝ

Λασσάνης Κοζάνης 86 - 53 Φοίνικας Πτολεμαΐδας

Με την ομάδα του Φοίνικα να σκοράρει για πρώτη φορά εντός παιδιάς μετά από 5 λεπτά ο Λασσάνης πήρε εύκολα μια δίφορα που σταδιακά αύξανε μέχρι το τελικό 86-53.
Τα δεκάλεπτα: 23-14 20-19, 30-14, 13-6

Β ΑΝΔΡΩΝ

Άρης Ατρόπου 88 – 86 Ελπίδα Εορδαίας

Με την ομάδα του Αρή να εμφανίζει μεγαλύτερο πλουραλισμό  και να εκμεταλλεύεται τα miss match στην επίθεση η Eλπίδα προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε  να πάρει την νίκη έχοντας την τελευταία επίθεση δικιά της στο 88-86, αλλά το τρίποντο της νίκης δεν ήρθε.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 17-21, 25-12, 28-34

Αρής Ατροπού: Δήμου 14(2), Γκόγκος, Σεμερτζίδης, Νάστος 12(2), Νότης 15(1), Παναγιωτίδης, Βαρβέρης 15(1), Σιαμπανίδης 14(1), Αμπατζής, Πινόπουλός 18

Ελπίδα Εορδαίας: Καλομενίδης 5(1),Αβραμίδης 12, Καραμπατζάκης, Κουδούνας 30(3),Μπουντουρης 12, Αθανασιάδης 2, Πασιάς 3(1), Πουτούκης 18

ΕΦΗΒΩΝ

ΑΠΣ 65 - 44 Λασσάνης

Φοίνικας  63 – 48 Ελίμεια

ΠΑΙΔΩΝ
Αριστοτέλης Φλώρινας 57 - 71 Φοίνικας Πτολεμαΐδας

Εύκολη νίκη για τον Φοίνικα ο οποίος πήρε μια διαφορά που του επέτρεψε την χρήση και τον παμπαίδων του στο 4ο δεκάλεπτο του αγώνα όπου και μειώθηκε η διαφορά
Φοίνικας:  Πουλασικίδης 15, Χαιτιδης 8 , Κωτανίδης 15, Κωνσταντινίδης 30, Λαζακίδης 3

.

Διόσκουροι 27 – 50  ΑΠΣ Πτολεμαΐδας (11-34)

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Λασσάνης Κοζάνης 35-81 Απόλλων  Πτολεμαΐδας

.
 Αήττητες ολοκλήρωσαν οι νεανίδες του Απόλλων  στο πρωτάθλημα της Ε.ΚΑ Σ.ΔΥ.Μ

.

Τα δεκάλεπτα: 6-16, 18-35, 28-64, 35-81

Λασσάνης: Λαβατσιώτη Δ., Θεοδωρίδου Ε. 4, Αντωνιάδου Ι. 2, Σαββίδου Μ. 6, Ναθαναηλίδου Ι. 1, Ναούμ Ε., Βλάχου Α., Σιακαβάρα Ε., Στραβού Ε. 8, Καραδαλή Μ. 6, Ζυμλίδου Α., Γκοντόβα Ο. 8

Απόλλων: Δανιηλίδου Α. 16, Μαντώ Ι. 15, Τσιανάκα Α. 13(1), Τρυφωνίδου Μ. 11 (3), Τσιανάκα Ε. 13(1), Δανιήλ Μ. 2, Μήγκου Α. 2, Αντωνίου Ι. 7, Κακαρίκα Μ. 2

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Απόλλων  Πτολεμαΐδας 66 – 35 ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας

Με νίκη συνέχισε ο Απόλλων, κερδίζοντας σήμερα το μεσημέρι 66-35  τον ΠΑΟΚ.   Κακός αμυντικά στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλων, επέτρεψε στον αντίπαλο να πάει πολλές φορές στις βολές, τελειώνοντας το ημίχρονο με την διαφορά στους 9 (34-25). Στο Β' ημίχρονο βελτίωσε   την άμυνα του και με ένα επιμέρους 18-2, έκανε το 52-27 στο 30' κλείνοντας εκεί τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 34-25, 52-27, 66-35 Απόλλων:  Βασιλειάδου Σ. , Κασπαρίδου Κ., Παπαγρηγορίου Ξ. 5, Τρυφωνίδου Μ. 7, Δανιήλ Μ. 4, Γκουλιαβέρα Κ. 2, Μαντώ Ι. 8 (1), Μήγκου Α. 4, Τσουμήτα Β. 2, Αντωνίου Ι. 11, Βασιλείου Π. 23 ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας : Γρηγοριάδου Ε. 15, Δουβάλη Χ. 2, Παπουτσή Ν., Κουσίδου Ι. 1, Καφαταρίδου Σ. 13, Τογκαρίδου Ε., Τρασιά Γ-Σ, Πελαγίδου Ν. 2