Δευτέρα 8 Φεβρουαρίου 2016

Αποτελέσματα 6-7/02/2016

Γ ΕΘΝΙΚΗ
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 86 - 72 Α.Π.Σ.ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ
Την 8η νίκη του σε 13 αγώνες πραγματοποίησε ο Μακεδονικός επικρατώντας πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 86-72, του Αρίων Πτολεμαΐδας στο κλειστό της Ευκαρπίας.

Με μοναδικό στόχο την νίκη οι παίχτες του Μακεδονικού κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους έχοντας πάρει κεφάλι στο σκορ από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 26-21 με την ομάδα του Αρίων να μην αφήνει την διαφορά να ξεφύγει.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μακεδονικός κατάφερε να φτάσει την διαφορά στα επίπεδα που επιθυμούσε, όμως για άλλη μία φορά οι παίχτες του Μουρουζίδη μπόρεσαν να την ροκανίσουν με το ημίχρονο να λήγει με καλάθι του Χαλάτση στο τέλος με σκορ 41-36. Το δεύτερο δεκάλεπτο ωστόσο σημαδεύτηκε με τον τραυματισμό του παίχτη της ομάδος μας, Κώστα Πηλακούτα, ο οποίος σε προσπάθεια διεκδίκησης του ριμπάουντ κατά το πέσιμό του στο έδαφος δεν κατάφερε να βάλει καλά το πόδι του με αποτέλεσμα να υποστεί διάστρεμμα.
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι αφού ο Αρίων Πτολεμαΐδας κατάφερε στα μισά της περιόδου να ισοφαρίσει αλλά και να μπεί για πρώτη φορά στο παιχνίδι μπροστά στο σκορ. Οι παίχτες του Μακεδονικού κατάφεραν ωστόσο να αντιδράσουν γρήγορά μην αφήνοντας τους φιλοξενούμενους να επιβληθούν περνώντας εκ νέου τα ηνία του αγώνα με το δεκάλεπτο τελικώς να λήγει με σκορ 59-56.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μακεδονικός κατάφερε να καθαρίσει το παιχνίδι με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Ντισλή ο οποίος σκοράριζε με μεγάλη άνεση απ’ όπου έβρισκε πετυχαίνοντας συνολικά 32 πόντους και με το παιχνίδι να λήγει με σκορ 86-72.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 41-36, 59-56, 86-72
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: Χαρτόπουλος 10, Κοντσές Α. 6, Ντισλής 32 (5), Λυχριδάς 3 (1), Κομμάτας, Χαλάτσης 7, Παπαγρηγορίου, Μποβασιανός 2, Πυλακούτας 4, Νταράκης 12, Γραβάνης 2, Παρχαρίδης 8 (2).
Α.Π.Σ.ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ: Καλομενίδης 12 (4), Τσολάκης 4, Κλωνάρας 19, Τσιακλάκανος 21 (3), Σαχπατζίδης, Πανίδης 10, Πλεξίδας, Τούζος 6 (2) , Σκορδάς, Χατζηνεράτζης, Ναϊπλής.
ΤΟΠΙΚΑ

Α ΑΝΔΡΩΝ
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΤΟΛ. 71- 56 ΑΙΑΝΤΑΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ

Ένα ξέσπασμα στο 2ο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να  επιστρέψει  στις νίκες η ομάδα του Φοίνικα η οποία κέρδισε τον Αίαντα των 21 λαθών με 71-56.
Τα δεκάλεπτα 21-17, 25 - 13, 10-12, 15-14
Φοίνικας : Γκόσης 15, ), Μουρούζης 8, Μάτας 11, Ιωσήφ 10, Εφραιμίδης 2, Γούλιος 6(1), Μπαρδάκης 7(1), Αθανασιάδης 12(1), Κεχαγιάς, Βασιλάκης Σ, Σιαπαλίδης, Μπισούκης
Αίαντας : Παπούλιας 17, Πουτούκης Αγγ. 18, Κοσμίδης 3, Μωυσιάδης 6, Πουτούκης Δ. 1, Στάιος 1, Τζήγας 10

Διόσκουροι  71 -  56 ΑΠΣ
Ακόμα μια νίκη για τους Διόσκουρους Κοζάνης που συνεχίζουν αήττητοι στην 2η φάση του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΔΥΜ.
Αυτή τη φορά η νίκη ήρθε απέναντι στην Πτολεμαίδα με τους Διόσκουρους να παίζουν πολύ καλή άμυνα και το τελικό σκορ να είναι στο 57-36.

Tο παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τους Διόσκουρους που ήταν νωθροί, δεχόμενοι πολλούς αιφνιδιασμούς, στη συνέχεια βρήκαν ρυθμό και άνοιξαν την ψαλίδα στο σκορ.
Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες των κυανόμαυρων μπήκαν συγκεντρωμένοι, περιορίζοντας την πολύ καλή ομάδα του ΑΠΣ στους 36 πόντους.                                                                                  ©http://www.dioskouroibc.gr

Α ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛ 72 – 21 ΕΛΙΜΕΙΑ
Ακόμα μια νίκη πρόσθεσε ο Απόλλων στο πρωτάθλημα γυναικών κερδίζοντας στην έδρα του την Ελίμεια με 72-21
ΑΠΟΛΛΩΝ : Κοτζαίτση Π 6, Κοτζαίτση Ε, Κρανιωτάκη Α 18, Βύρλιου Σ 4, Πισιάνη Κ 2, Παπαγρηγορίου Δ 4, Χαϊντάρι Ε 10, Μάντσου Χ 10, Κόττη Δ, Περπέρογλου Α 8, Καρακούλα Β 8, Αθανασιάδου Ε 2.