Δευτέρα 23 Νοεμβρίου 2015

Αποτελέσματα 21 - 22/11 / 2015

Γ ΕΘΝΙΚΗ
ΑΠΣ 73 – 79 ΑΓΙΑ
Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σχεδόν σε όλο το παιχνίδι και με καλάθι του Κλωνάρα προηγήθηκαν 63-55  1:35 πριν το τέλος.
Από εκεί και μετά όμως δεν έβαλε πόντο, έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και έτσι οι φιλοξενούμενοι με 2 βολές του Περωτή 16΄΄ πριν το τέλος ισοφάρισαν και έστειλαν το παιχνίδι στη παράταση αφού το σουτ του Τσιακλάγκανου ήταν άστοχο.

Στη παράταση οι φιλοξενούμενοι πήραν μια μικρή διαφορά, έπαιξαν μέσα στη ρακέτα  και έφτασαν στη νίκη.
 Τα δεκάλεπτα: 22-19, 32-34 (ημ.), 53-48, 63-63 (κ.α.), 73-79 (τελ.)
Αρίων: Μαλούτας 16 (3), Τούζος 14 (4), Καλομενίδης 7 (1), Τσολάκης, Κλωνάρας 19 (1), Τσιακλάγκανος 6 (2), Πανίδης 9, Πλεξίδας, Νάϊπλής 2.
Ερμής Αγιάς: Στεργιόπουλος, Γκανέτσας 12 (3), Δαουλάρης 12 (3), Χαλκιάς 14 (3), Περωτής 16, Καλερμιτζάκης 5 (1), Καμπούρης, Γούλας 20 (2).

ΑΙΑΝΤΑΣ 63 - 71 Α.Σ. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΤΟΛ
Την πρώτη εντός έδρας ήττα με 63-71, γνώρισε ο Αίαντας Αμυνταίου από τον Φοίνικα Πτολεμαϊδος. Ο Φοινικας  μπήκε καλύτερα στο παρκέ από την αρχή του αγώνα και πήρε προβάδισμα 5 πόντων (13-18) στην πρώτη περίοδο. Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το δεύτερο 10λεπτο, με αποτέλεσμα στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, να αποκτήσει προβάδισμα 10πόντων (25-35).
 Η τρίτη περίοδος ήταν η πιο παραγωγική και για της δύο ομάδες, με τον Φοίνικα να διατηρεί τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (44-57). Στο τελευταίο 10λεπτο οι παίκτες του Αίαντα προσπάθησαν να πιέσουν, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να ψαλιδίσουν τη διαφορά σε μονοψήφιο μέγεθος (63-71).
Πρώτος σκόρερ του Αίαντα αλλά και της αναμέτρησης, αναδείχθηκε ο Κοσμίδης με 27π. και τον ακολούθησε ο Πουτούκης Α. με 12π., ενώ για τον Φοινικα ξεχώρισε η τριπλέτα των Γκόση , Αθανασιάδη  και Μιχαηλίδη.
 Τα δεκάλεπτα: 13-18,25-35,44-57,63-71
ΑΙΑΝΤΑΣ: Κοσμίδης Γ. 27, Πάνος 3, Πουτούκης Α. 12, Κοσμίδης Α , Κωστάκογλου 3, Πουτούκης Δ., Κωτσόπουλος, Μωυσιάδης 3, Στάιος 4, Τερζής 3, Παπούλιας 3, Τζήγας 4
ΦΟΙΝΙΚΑΣ: Ιωσήφ 8, Πέκος 5, Πουλασικίδης, Εφραιμίδης 1, Γούλιος, Γκόσης 23, Μπαρδάκης, Καρεπίδης 7 , Μουρούζης , Αθανασιάδης Δ. 15, Μιχαηλίδης 12.