Α Ανδρών
ΒΕΛΒΕΝΤΟ  - ΑΡΙΩΝ 66-72

Μεγάλο διπλό  για τον Αρίων που τον βάζει σε τροχιά τετράδας

ΦΟΙΝΙΚΑΣ –ΠΑΟ 74 - 70
Ο Φοίνικας Πτολεμαΐδας  πέτυχε την πρώτη του νίκη κερδίζοντας τον ΠΑΟ Κοζάνης με 74-70 (ημ. 42-28), αν και στο τέλος έπαιξε με τη φλόγα και παρά λίγο να καεί.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 14 πόντους στο ημίχρονο αλλά λίγο πριν τη λήξη βρέθηκαν πίσω με 3. Μπροστά όμως στο φάσμα μιας καταδικαστικής ήττας αντέδρασαν παίρνοντας τη πολύτιμη νίκη.
Έγινε ένα πολύ νευρικό παιχνίδι  με τις 2 ομάδες να έχουν πολλές άστοχες και κακές επιλογές στην επίθεση, κάνοντας τους λιγοστούς φιλάθλους που επέλεξαν να πάνε στο κλειστό να το μετανιώσουν στην αρχή αλλά να αποζημιώνονται στο τέλος για την επιλογή τους.
Ο Φοίνικας έπαιζε με τη πλάτη στο τοίχο ενώ ο ΠΑΟ από την άλλη παρατάχθηκε στο παιχνίδι με μόνο 6 παίκτες κάτι που έκανε πολύ δύσκολη την προσπάθεια του.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με καλάθι του Μάτα προηγήθηκε 5-1 στο 3ο και με τρίποντο του Παπουλίδη 10-3 στο 6ο , σε ένα παιχνίδι κακό με πολλά άστοχα σουτ, ακόμα και εξ΄ επαφής και πολύ κακές επιλογές σε άμυνα και επίθεση και από τις 2 ομάδες.
Οι γηπεδούχοι έχοντας περισσότερες επιλογές συντηρούσαν εύκολα το προβάδισμα που στο 8ο με καλάθι του Κωστάκογλου άγγιξε τους 10 πόντους 16-6 και στο δεκάλεπτο έφτασε τους 11 21-10 (με 5 συνεχόμενους πόντους του Παπουλίδη).
Στο επόμενο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε πιο ελεύθερο με την διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ 7 και 10 πόντων μέχρι και το 18ο όταν ο Παπουλίδης με τρίποντο την ανέβασε και πάλι στους 13 (39-26 από 34-26).
Το ημίχρονο έληξε 42-28 με τον Φοίνικα να μην έχει κανένα πρόβλημα, ενώ αν ήταν πιο προσεκτικός και απέφευγε τις τραβηγμένες προσπάθειες θα μπορούσε να είχε και μεγαλύτερη διαφορά.
Στο 2ο ημίχρονο ο Φοίνικας μάλλον επαναπαύτηκε και έτσι ο ΠΑΟ με σερί 16-5 τιμώρησε τις βιαστικές και χωρίς προϋποθέσεις επιθέσεις των γηπεδούχων κάνοντας το σκορ 47-44 στο 26ο δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, που έγινε ντέρμπι.
Ο Φοίνικας ξέφυγε πάλι με 6 (50-44) αλλά με καλάθι του Παγκαρλιώτα στο 29ο το σκορ έγινε 50-48 για να τελειώσει το 10λεπτο 54-48.
Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις 2 ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να τα έχουν χαμένα από το πείσμα των 5 ουσιαστικά παικτών του ΠΑΟ  κάνοντας πολλά λάθη ενώ από την άλλη ο ΠΑΟ τα έδινε όλα. Έτσι στο 34ο το σκορ έγινε 58-57 με τους φιλοξενούμενους να συμπληρώνουν ένα σερί 16-29 (από το 42-28). Τα λάθη του Φοίνικα δεν είχαν τελειωμό και έτσι ο ΠΑΟ κατάφερε 3:36 πριν το τέλος να προηγηθεί με 59-62 χάρη σε τρίποντο του Ψαλλίδα.
Στη συνέχεια όμως ένα τρίποντο του Κωστάκογλου, και 2 βολές από το Μπουντούρη έβαλαν ξανά μπροστά στο σκορ το Φοίνικα που 1:19 πριν τη λήξη προηγήθηκε με 72-64.
Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 73-69, 14:8 πριν το τέλος με το Παπουλίδη να έχει ¼  βολές  και το Σαπαλίδη ½ (74-69) για να λήξει το παιχνίδι 74-70.                                          © Ηλιάδης Θεόφιλος

KEY POINT: Μια μικροπαρεξήγηση οδήγησε τον Παπουλίδη(15 πόντοι στο Α μέρος) στον πάγκο (2ο ημίχρονο) και τον Φοινικα στο -3  3 λεπτά πριν το τέλος ο Παπουλίδης (argi) μπήκε στον αγώνα και μαζί με Μπουντουρη και Μάττα έδωσαν στον Φοίνικα το πρώτο ροζ φύλλο στην Α ΕΚΑΣΔΥΜ.
Τα 10λεπτα:21-10, 21-18, 12-20, 20-22
Φοίνικας (20/31 Βολές): Καραμπατζάκης 3, Κωστάκογλου 12 (1), Μπουντουρης 9, Παπουλίδης 18 (2),  Μπαρδάκης 9 , Μάτας 12, Ηλιάδης 2 , Μπίντσης 6,Σιαπαλίδης 3
ΠΑΟ Κοζάνης (11/23 Βολές): Αμαραντίδης 14 , Ψαλίδας 21(1), Παγκαρλιώτας 14, Κατσικαρώνης 15, Μπετσαιος 4, Μπουνόβας 2
Α.Π.Σ. ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ- ΚΑΣΤΟΡΙΑ 49-69
Στην Πτολεμαΐδα ο τοπικός Α.Π.Σ. δεν μπόρεσε να προβάλει καμιά αντίσταση στην πρωτοπόρο και από ότι φαίνεται καλύτερη ομάδα της κατηγορίας Καστοριά, από την οποία και έχασε με 49-69.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, πήραν από την αρχή το προβάδισμα το οποίο έφτασαν μέχρι και τους 12 πόντους λίγο πριν το δεκάλεπτο (10-22). Οι γηπεδούχοι δεν έπαιξαν καθόλου καλή άμυνα ενώ και επιθετικά ήταν το ίδιο κακοί.
Στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου η διαφορά πήγε στους 13 (12-25), αλλά κάπου εκεί η Πτολεμαΐδα συνήλθε και άρχισε να μειώνει, φτάνοντας τη διαφορά στους 6 (22-28) με τρίποντο του Σκορδά στο 16ο, ενώ βελτίωσε πολύ και την άμυνα της.
Η Καστοριά στη συνέχεια βρήκε κάποιες λύσεις και έτσι 1 λεπτό πριν το ημίχρονο η διαφορά ξαναπέρασε τους 10 πόντους (24-35) με καλάθι του Παράσχου. Στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά βρισκόταν κοντά στους 10 πόντους με την Πτολεμαΐδα να προσπαθεί αλλά να μην μπορεί. Η Καστοριά από την άλλη κράταγε εύκολα ένα μεγάλο προβάδισμα που έφτασε τους 15 πόντους (30-45) με 4 διαδοχικούς πόντους του Καραμήτσου στο 26ο και λίγο αργότερα τους 17 (32-49), κρίνοντας ουσιαστικό το παιχνίδι που στη συνέχεια έγινε πιο ελεύθερο. Στο 34ο η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (41-63) με τις 2 ομάδες να κάνουν πολλές αλλαγές.
Τα 10λεπτα:12-22, 26-35, 37-53, 49-69
ΑΠΣ: Σκορδάς 3(1), Καλομενίδης 12, Πέκος 7 (1), Σίσκος, Ιωσήφ 5, Ευθυμιάδης 9, Αμαραντίδης 6, Αθανασιάδης 7, Πάσχος, Βεράνης.
Καστοριά: Δαραβίγκας 9 (1), Βλάχος, Γούδας 12 (2), Κωνσταντινίδης 4, Γουμπιδένης 2, Καραμήτσος 23 (1), Καλαπούτης 4, Μπέγας 2, Λιάκος 2, Παράσχος 6, Χότζα 2, Νελάϊ 2.

Αμύντας Σκοπιάς – Ελπίδα Περδίκκα - Εορδαίας  79 -54
Για ένα ημίχρονο άντεξαν οι παίκτες της Ελπίδας στην Φλώρινα απέναντι στον Αμύντα. Ένα πεντάλεπτο με πίεση σε όλο το γήπεδο στις αρχές του 3ου δεκαλέπτου σε συνδυασμό με το επιθετικό  black out των παικτών της Ελπίδας έδωσαν μια εύκολη νίκη στους γηπεδούχους
Τα 10λεπτα: 17-18, 18-14, 23-10, 21-13
Αμύντας Σκοπιάς: (17/40 Βολές) Αδάμου 17, Ναστος 10 ……..
Ελπίδα : (9/13 Βολές) Καλαμήτσος 4, Αλεξίου 5, Φραγκουλίδης 30, Τσαγκάνης 5, Μίχος 5, Λειβαδίτης 6, Μπισούκης, Κουνέλης, Κούσης,

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤ. 61-32
Ακόμα μια βαριά ήττα πρόσθεσε στο παθητικό του ο Απόλλωνας χάνοντας με 29 πόντους στα Γιάννενα από το τοπικό ΠΑΣ
Δεκάλεπτα: 14-8, 23-16, 36-22, 61-32

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ : Ντόκου 14(4), Κλείτσα 4, Μεντεσίδου 7, Τσακτσίρα 2, Τσιάρα 9(1), Κυράνα 6, Παπαδιά, Σιδέρη 10, Παπαδοπούλου, Λεοντίου 5, Βαλάκου 2, Δαλάκα 2.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Χωλοπούλου 4(1), Αθανασιάδου 7, Βακαδάρη, Πισιάνη 2, Κλάγκου, Λογδανίδου 4, Σαρβάνη 4, Κοτζαϊτση 4, Παπαγρηγορίου, Χαϊτίδου, Δεληγιώργη 7.