Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2012

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 17-18/11/2012

Α Ανδρών

Αρίων – Σιατιστα 52 - 60
Την αδυναμία του  να σκοράρει εντός πεδιάς  στα τελευταία 7 λεπτά του αγώνα πλήρωσε ο Αρίων χάνοντας από την Σιάτιστα με 52-60.
ο Αρίων κατάφερε να προηγηθεί 16-12 στο 8ο και 19-17 στο δεκάλεπτο αλλά στη συνέχεια η Σιάτιστα με σερί 0-13 έκανε το 21-17 του 11ου λεπτού, 21-30 στο 14ο. Μετά όμως το 16ο ο Αρίων βελτιώθηκε και κατάφερε να μειώσει  σε 30-34 στο ημίχρονο και να προηγηθεί και με 36-34 στο ξεκίνημα του β΄ μέρους. Σε λιγότερο όμως από 1΄ η Σιάτιστα προηγήθηκε με 36-40, ο Αρίων πέρασε και πάλι 41-40 στο 24ο αλλά η ζώνη της Σιάτιστας τον εγκλώβισε και το σκορ έγινε 41-44 στο 26ο.

Από εκεί και μετά όμως είχαμε ρεσιτάλ χαμένων επιθέσεων με αποτέλεσμα αυτό να είναι και το σκορ του 10λεπτου και τον Αρίων να μένει για 6΄ χωρίς καλάθι και τη Σιάτιστα για 4΄.Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αρίων μείωσε στο πόντο αλλά οι φιλοξενούμενοι με κορυφαίο τον Γ. Τζώνο ξέφυγαν με 5 πόντους (47-52) στο 34ο και τους γηπεδούχους να μένουν χωρίς καλάθι για 4 λεπτά.
  Στο 37ο ο Χ. Ρέππας με 2 βολές έκανε το 47-54, ο Πανταζής μείωσε σε 49-54 αλλά ο Καραπίντσιος με 2/4 βολές έχασε την ευκαιρία να μειώσει στο πόντο (51-54) και λίγο αργότερα και πάλι με 1/2 την ευκαιρία να μειώσει στους 4 με 1 λεπτό να μένει (52-57). Είναι χαρακτηριστικό ότι το τελευταίο καλάθι του Αρίων εντός παιδιάς σημειώθηκε στο 33ο και μέχρι το τέλος πέτυχε μόνο 5 πόντους με βολές, κάτι που το πλήρωσε.
Τα 10λεπτα: 19-17, 11-17, 11-10, 11-16
Αρίων: Δουλκερίδης 4, Ποτούκης Α., Πανταζής 2, Τσολάκης 2, Κοτζακόλιος 9, Αθανασιάδης 3 (1), Καραπίντσιος 17, Ναϊπλής, Γκέκας 3 (1), Χ΄΄ Ηλιάδης 2, Πανίδης 10.
Σιάτιστα: Καρακουλάκης 4 (1), Ρέππας Χ. 6, Ρέππας Ν. 16, Γράβας 2,Τζώνος Γ., Τζώνος Γ. 22 (2), Σερέφας, Λογδανίδης 4, Κατσιάνης Χ. 6.

ΑΠΣ – ΦΟΙΝΙΚΑΣ 80-56

.
  Απογοήτευση για τους πολυάριθμους θεατές στο ΔΑΚ Πτολεμαΐδας  που περίμεναν ένα ανταγωνιστικό ντέρμπι μεταξύ των 2  εκπροσώπων της πόλης μας στην Α ΕΚΑΣΔΥΜ. Η ομάδα του Φοίνικα προέβαλε αντίσταση μόνο στο 1ο δεκάλεπτο.
Αναλυτικά : Οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν 14-8 μετά από ένα πολύ κακό πρώτο δεκάλεπτο και για τους 2, ο Φοίνικας μείωσε 14-13 στο 11ο αλλά μέχρι εκεί. Η ΑΠΣ με 7 αιφνιδιασμούς στο ημίχρονο  πάτησε  γκάζι με τη διαφορά να κλείνει στο +11( 35-24).
Η μεγαλύτερη διαφορά σημειώθηκε στο 31ο (67-41) με τον φοίνικα να μειώνει προσωρινά  στους 15 αλλά η χρησιμοποίηση και των μικρών παικτών  από τους 2 πάγκους ίσως στοιχίσει στο Φοίνικα καθώς αντί να μαζέψει την διαφορά  αυτή άνοιξε με το τελικό αποτέλεσμα  να δείχνει 80-56.
*Ο ΑΠΣ τελείωσε τον αγώνα με περισσότερους από 15 πετυχημένους αιφνιδιασμούς.
Τα 10λεπτα:14-8, 21-16, 29-17,16-15
Πτολεμαΐδα: Σκορδάς, Καλομενίδης 15 (2), Παναγιωτίδης, Σίσκος 2, Πέκος, Ιωσήφ 3, Ευθυμιάδης 10, Αμαραντίδης 9, Αθανασιάδης 20 (2), Πάσχος 21, Βεράνης.
Φοίνικας: Παπουλίδης 13 (1), Καραμπατζάκης 4, Χριστοδούλου, Πουλασικίδης, Κωστάκογλου 10 (2), Ηλιάδης, Κεχαγιάς 4, Μπαρδάκης, Μάτας 19, Εφραιμίδης, Καρανάκης, Σιαπαλίδης 6.

ΛΑΣΣΑΝΗΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ 41- 35

Ο Λασσάνης κέρδισε το γειτονικό ντέρμπι με τον Απόλλων 41-35 πετυχαίνοντας έτσι την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 13-8, 23-17, 33-28, 41-35
ΛΑΣΣΑΝΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ: Ρουσίτι, Βαξεβάνου, Κότσικα 1, Βαρδάκα 5, Μάντζου 7, Τάκου, Δημητριάδου Κ. 12, Δημητριάδου Π. 5, Τζιούτζα 7, Κουτούλα, Γκαζή 4.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ: Αθανασιάδου 9, Πισιάνη 8, Κλάγκου 2, Λογδανίδου 11, Σαρβάνη, Κοτζαϊτση 3(1), Παπαγρηγορίου, Χαϊτίδου, Δεληγιώργη.

Β ΑΝΔΡΩΝ

ΕΛΠΙΔΑ ΠΕΡ-ΕΟΡ – ΆΡΗΣ ΑΤΡΑΠΟΥ 40-48

Προσπάθησε αλλά δεν μπόρεσε  η ομάδα της Ελπίδας να πάρει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Πολλά άστοχα ελεύθερα σουτ, 8/19 βολές και κρίσιμα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ  έδωσαν στον Αρη την νίκη.
 Δεκάλεπτα: 10-13, 16-14, 9-11, 5-10
 Ελπίδα: Ρίζου 2, Κασβίκης 5(1), Φραγκουλίδης 21(1), Τσαγκάνης 2, Τερρά 1, Λειβαδίτης 5,  Μπισούκης 4
Άρης Α. : Δήμου 10, Νότης 2, Χριστοβίτσης 5, Στασίνης 7(1), Ασικης 8, Τσιγλής 6,Αμπατζής 10

.
Σε περίπατο εξελίχθηκε για τον Αρίων το υποτιθέμενο ντέρμπι με τον Λασσάνη το τελικό σκορ 54-33 έδωσε μια γλυκιά ¨εκδίκηση ¨ για την άδικη ήττα του Ά γύρου