Πέμπτη 18 Μαΐου 2017

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 17/05/1705/07

Α ΑΝΔΡΩΝ
ΑΠΣ 76 – 70  ΛΑΣΣΑΝΗΣ (1-0)
 Η ομάδα της Κοζάνης μπήκε από την αρχή μπροστά στο σκορ και έχοντας σε φοβερή μέρα το Φώτη προηγήθηκε 16-9 στο 7ο.Ο ΑΠΣ  κατάφερε να αντιδράσει και να πάρει μια διαφορά που έφτασε τους 5 πόντους στο 18ο (34-29) με το ημίχρονο να κλείνει με 34-34.

Η ζώνη του Λασσανη στο 3ο δεκάλεπτο έφερε χωρίς timeout το σκορ στο  34-49(26΄), με το δεκάλεπτο να διχνει  47-61.  Στην  τελευταία περίοδο ο ΑΠΣ κράτησε τον Λασσάνη χωρίς πόντο για 3 λεπτά και έτσι κατάφερε να ισοφαρίσει 61-61 στο  33ο και να προηγηθεί 72-66 στο 38ο αγγίζοντας τη νίκη.
Ο Λασσάνης  στα τελευταία λεπτά μπόρεσε με 4/4 βολές του Βλαχοδήμου να μειώσει 72-70 ενώ ακολούθως ο Σαχπατζίδης έκανε βήματα.
Ο Γίδαρης στα 55΄΄ αστόχησε σε τρίποντο για να τον μιμηθούν οι Σαχπατζίδης στα 33΄΄ πριν τη λήξη και Φώτης στα 20΄΄. Στη συνέχεια ο Καλομενίδης με 2/2 βολές έκανε το 74-70 αλλά στο τάϊμ-άουτ ο διαιτητής Κατωτοικίδης χρέωσε με τεχνική ποινή το πάγκο του Αρίωνα.
Ο Φώτης όμως αστόχησε στη βολή και στη συνέχεια ο Λαμπρόπουλος στο 3ποντο για να κάνει το τελικό 76-70 ο Καλομενίδης με βολές.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-34,47-61,76-70
 ΑΠΣ: Ιωσήφ 6, Πέπα, Καλομενίδης 21 (1), Εσπερίδης, Τσολάκης 18 (1), Σαχπατζίδης 8 (2), Πανίδης 1, Ποτούκης 3, Κωστάκογλου 13 (3), Ναϊπλής 6 (1).
Λασσάνης: Φώτης 24 (2), Γίδαρης 18 (2), Γιαννακόπουλος 2, Τζήκας, Γιαννόπουλος, Παππάς 6, Παφίλης, Βλαχοδήμος 4, Τερόλλι, Παπαβασιλείου 7, Λαμπρόπουλος 7 (1), Μάστορας 2.
                                                                                                          ©πηγή: Ηλιάδης Θεόφιλος
ΣΙΑΤΙΣΤΑ 64 - 59 ΦΟΙΝΙΚΑΣ (1-0)
Ήττα για τον φορμαρισμένο Φοίνικα που στην μεγαλύτερη διάρκεια ήταν μπροστά στο σκορ, τα σφυρίγματα του Τσιαπλή και η απόφαση του κομισάριου στα τελευταία 3 λεπτά εκνεύρισαν τους παικτές του Φοινικα που δεν μπόρεσαν να κάνουν το break,
Τα δεκάλεπτα: 10-15, 30-33, 43-50,  64-59
Σιατιστά : Γράβας Τάσος 13(1), Ρέππας Χρήστος 21(2), Καρακουλάκης 5(1), Ρέππας Νίκος 12(1), Σβώλης 5(1), Τεντουκάλης, Ζάγγας, Παππάς 7, Κοσμίδης 1          ©πηγή: Καρακώστα Βούλα (Σιατιστα)