Δευτέρα 22 Οκτωβρίου 2012

Αποτελέσματα 20-21 / 10 / 2012

Τα αποτελέσματα από τα πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΔΥΜ

Α ανδρών

Ο Αρίων πήρε το πρώτο τοπικό ντέρμπι της χρονιάς με 62-48 επι του Φοίνικα. Το ξύπνημα του Πανίδη στο δεύτερο ημίχρονο (19π στο Β μέρος) και η φθορά των 8 παικτών του Φοίνικα τόσο από φάουλ όσο και από εξάντληση, έδωσαν στον Αρίων την νίκη.

Στο 1ο δεκάλεπτο ο Φοίνικας μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 10-16 με τον Αρίων να σκοράρει τους 8 από τους 10 πόντους του με βολές. Στο ίδιο τέμπο και με καλή αμυντική λειτουργία ο Φοίνικας έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 19-28. Με τα  γκαρ του Φοίνικα με δυσκολία να βρίσκουν το στόχο το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με 42-42 και φτάνουμε στο 4ο δεκάλεπτο με τον Πανίδη να σκοράρει τους 12 πόντους από τους 20 της ομάδας του και τους παίκτες του Φοίνικα να μην έχουν δυνάμεις από την ασφυκτική πίεση των 3ων πρώτων δεκαλέπτων. Πέραν του Πανίδη, Γκέκας και Τσολάκης έδωσαν τις λύσεις στον Αρίων, για τον Φοίνικα που τον αδική η απόφαση της ΕΟΚ για συμμετοχή μόνο 8 παικτών άνω τον 22 ετών  ξεχώρισαν οι Ματας Σ.  και Μουρουζης  Α.
Δεκάλεπτα: 10-16, 09-12, 23-14, 20-06

ΑΡΙΩΝ: Πανίδης 19, Γκέκας 12, Τσολάκης 9, Πουτουκης Δ 6, Κοτζακόλιος 5, Πουτούκης Α 4, Χ’ηλιάδης 2, Ναϊπλης 2, Πανταζής 2, Αθανασιάδης 1
ΦΟΙΝΙΚΑΣ: Ματας 12, , Γούλιος 5, Μπαρδάκης Γ 6, Μουρουζης 10, Εφραιμίδης 1, Παπουλίδης Α. 7, Μπίντσης 5, Κεχαγιάς 2

Παίδων Β όμιλος
Ο ΑΠΣ συνέτριψε τον Φοίνικα σε έναν αγώνα όπου οι παίκτες του Φοίνικα πραγματοποίησαν την χειρότερη φετινή τους εμφάνιση. Και οι δύο ομάδες υπέπεσαν σε πάρα πολλά λάθη(βήματα, παραβάσεις 3 δευτερολέπτων) αλλά και φάουλ τα οποία δεν καταλογίστηκαν ποτέ. Στον άλλο αγώνα του ομίλου οι Διοσκουροι επικράτησαν του Βελβεντού με 53-38.
Δεκάλεπτα:09-21, 04-18, 06-23, 08-17
Φοίνικας: Παπουτσής Χ -, Πράπας Γ -, Καλισάης 11, Μίχος Β 2, Γκούτσιος  - , Μητκας Α -, Χριστοδούλου 2, Καρανάκης 8, Λαζακίδης, Πουλασικίδης Π 4
Α.Π.Σ. Πτολεμαΐδας : 5-2, Σίσκος 17, 7-6,9-4, 10-9, Παναγιωτίδης 16, 12-7,13-2,14-6,15-10