Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2019

Αποτελέσματα 19-20/10/19

A ΑΝΔΡΩΝ
Πτολεμαΐδα 76 - 78 Διόσκουροι

Με τον συγκλονιστικό σε όλο το παιχνίδι Πέπα να κάνει το κρίσιμο λάθος  στα τελευταία δευτερόλεπτα η Πτολεμαΐδα δε κατάφερε να  κλέψει την νίκη από τους Διόσκουρους που ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα.

Το 1ο  δεκάλεπτο ήταν ιδανικό για τους Κοζανίτες όπου προηγήθηκαν με 15-24, η  διαφορά στο 2ο δεκάλεπτο πήγε μέχρι τους 14 πόντους αλλά η ομάδα της Πτολεμαΐδας έκανε την αντεπίθεση και τελικά το ημίχρονο έκλεισε στο 33-41 με buzzer beater του Πέπα. Στο 3ο δεκάλεπτο έκλεισε η ψαλίδα με την Πτολεμαΐδα να πλησιάζει αλλά η αντίδραση των Διόσκουρων έφερε το σκορ στο 50-58.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον Νεοφυτίδη να παίρνει ανάσες, η Πτολεμαΐδα με πιο ελαφρύ σχήμα έφερε το παιχνίδι στο πόντο με τον Γιαμούζη να έχει 4/4 τρίποντα. Στο τελευταίο λεπτό  ο   Παπαδόπουλος σκόραρε με τρίποντο  για το  76-75.
Στην τελευταία επίθεση οι Διόσκουροι σε μια φάση που διαμαρτύρονται για δύο φάουλ τελικά πήραν απλά την κατοχή κάτω από την ρακέτα, στα 6 δευτερόλεπτα και εκεί που φάνηκε να χάνετε η μπάλα  ο Σκαρκαλάς με buzzer beater  από τα 12 μέτρα έδωσε την νίκη στην ομάδα της Κοζάνης.

Τα δεκάλεπτα15-24 ,33-41,50-58,76-78
Πτολεμαΐδα: Μπάρμπας 3, Γιαμούζης 26, Καλαμαράς, Νεοφυτίδης 9, Ιωαννίδης 4, Παπαδόπουλος 16 (2), Πέπα 16, Χαϊτίδης 2.
 Διόσκουροι: Παπαγιάννης 10 (1), Μανακίτσας 10, Στολτίδης 4, Τσιμπέρης 3, Καραλίβανος 5, Μαυρίδης 4, Καπένης 12, Ζολώτας 2, Σκαρκαλάς 22 (4), Κηπουρίδης 2, Καλημέρης 4.
                                                                                                                        στατιστική αγώνα : e-ptolemeos.gr
Βελβεντό 78 – 76 Φοίνικας(67-67)
Δεν κατάφερε ο Φοίνικας   στην έδρα του Βελβεντού, παρά το καλό  ξεκίνημα. Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξε έντονη νευρικότητα, με κακές επιλογές σε άμυνα και επίθεση.
Τα δεκάλεπτα : 14-18, 27-39 , 51-53,67-67,78-76
Βελβεντό(23/38 1π): Κανκούτης 10, Στεργιόπουλος 2, Κιοσε, Καραλής, Παπαμίχος 16(2), Παπαμίχος 11(2), Τσιτσιοκας 11, Καρατάσος 1, Μπασσαρας 7(1), Σαπουνας, Σιλιρης, Παπαμάρκος 20
Φοίνικας (16/23 1π): Σιδηρόπουλος 6, Μπίγγας 9(1), Τούζος 32 (8), Σταυρίδης 5(1), Τσολάκης 18 (3), Παπαδόπουλος 4, Πανίδης 2, Λαφαζανίδης, Κωνσταντινίδης, Εξακουστίδης, Κοτανίδης