Δευτέρα 22 Ιανουαρίου 2018

Αποτελέσματα 20-21/01/18

Γ ΕΘΝΙΚΗ 3ος όμιλος
ΑΠΣ Πτολεμαΐδα 73 – 74 ΓΕ Αγρινίου (κ.α.: 65-65)

Ο ΑΠΣ  ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς και προηγήθηκε με 12-2.Το time out της ΓΕΑ αφύπνισε τους παίκτες της  που με σερί 2-18 πέρασαν μπροστά και έκλεισαν την περίοδο προηγούμενη με 18-23. Οι δυο ομάδες στην δεύτερη περίοδο πηγαίνανε χέρι-χέρι όμως  ένα  σερί  0-9 πηγαίνει το σκορ στο 31-39

Στο  δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΣ πέρασε μπροστά με 62-53 4 λεπτά πριν το τέλος και φαινόταν  να έχει το πάνω χέρι, επτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος  προηγείτο με 65-62 . Μετά το  time out ο Σταμουλάκης της ΓΕΑ κερδίζει φάουλ στο τρίποντο από τον Κλασίδη και με 3/3   βολές πήγε το παιχνίδι στην  παράταση.
Στην Παράταση ο ΑΠΣ ξεφεύγει με τέσσερις πόντους πάλι όμως η ΓΕΑ μειώσε την διαφορά στον πόντο 73-72. Με τους παίκτες του ΑΠΣ να  έχουν 0/4 βολές , ο Μπαρούχας(ΓΕΑ) με καλάθι στα 6 δεύτερόλεπτα δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του Αγρινίου. Στην τελευταία επίθεση οι παίκτες του ΑΠΣ έχασαν την κατοχή της μπάλας.
Η ήττα αυτή  δυσκολεύει τον  στόχο  της παραμονής του ΑΠΣ
Τα δεκάλεπτα:  18-23 ,13-16 ,23-12,11-14,  Π 08-09
Α.Π.Σ. Πτολεμαϊδας: Κλασίδης 13(2), Σέντης, Καλομενίδης 9(1), Μαστοδημήτρης 2, Νεοφυτίδης 1, Τσολάκης 5(1), Σαχπατζίδης 12(2), Πανίδης 3, Πουτούκης, Αθανασιάδης 10, Σαρρής 18, Ναιπλής
Γ.Ε.Αγρινίου: Σταμουλάκης 21(4), Μπεκατώρος 7(1), Μπαρούχα 19(2), , Μπόσμος 11, Δάρλας 8(2), Βασιλείου 8, Βούλγαρης, Ντάλας, Αυφαντόπουλος, Βακουφτσής, Σαπλαούρας

Βελβεντό 5660  Φοίνικας Πτολεμαΐδας

Πρώτη νίκα του Φοίνικα για φέτος στο πρωτάθλημα,  που δείχνει ότι θέλει και μπορεί να παραμείνει στην κατηγορία.

Β ΑΝΔΡΩΝ

ΕΦΗΒΩΝ
ΑΕ Κοζάνης και Πρωτέας πέρασαν στο final four και περιμένουν τους νικητές των ζευγαριών Καστοριά – ΑΠΣ  και Ηρακλή Κ. – Διοσκουροί Κ.
ΠΑΙΔΩΝ
ΑΠΣ 68 – 69 Καστοριά

Φοίνικας Πτολεμαΐδας 66-57 Κεραυνός Α.Γ.

Σε ένα παιχνίδι με πολλά φουλ ο Φοίνικας παίζοντας καλά σε 1ο και 4ο δεκάλεπτο πήρε την νίκη επί του Κεραυνού
 Τα δεκάλεπτα: 22-7, 11-17, 10-20, 23-13
ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
Μεγ.Αλεξ. Κοζάνης  49 - 78 Απόλλων  Πτολεμαΐδας

Τα Δεκάλεπτα: 3-19, 16-42, 32-58, 49-78 Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ : Ραντσίδου Π. , Χουιλίδου Χ. 4, Σωτηρίου Β., Αποστολίδου Α. 6, Ριζοπούλου Μ. 10 (2), Περιστέρη Η., Τρισκελίδου Ε. 20, Χριστοφορίδου Κ. 3, Χρυσοπούλου Ε-Ε 4, Τσιαματέλη Ο. , Γετερίδου Α. 2, Τσιαίρη Σ.

ΑΠΟΛΛΩΝ : Σιδηροπούλου Ε. 4, Κασπαρίδου Κ 2, Παπαγρηγορίου Κ 2, Τρυφωνίδου Μ. 16 (1), Δανιήλ Μ. 2, Μαντώ Ι. 9, Πασχαλίδου Δ. , Μήγκου Α. 9 (1), Δήμου Κ. , Αντωνίου Ι. 20, Βασιλείου Π. 12, Αντωνίου Α 2