Κυριακή 19 Ιανουαρίου 2014

Αποτελέσματα 18-19/01/2013

A ΑΝΔΡΩΝ

ΣΙΑΤΙΣΤΑ - ΑΠΣ  72 - 63

Η Σιάτιστα ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι με τον Α.Π.Σ . Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (16-14) ενώ όλα κρίθηκαν στην 2η περίοδο με τη διαφορά στο ημίχρονο στους 13 (41-28) ενώ στην αρχή τις 3ης περιόδου βρέθηκε να είναι πίσω ο ΑΠΣ με 17 πόντους 56-39 !
Τα δεκάλεπτα:  16 – 14,  41 – 28, 53 – 39,  72 - 63
Σιάτιστα: Καρακουλάκης Α.9  Κατσιάνης Γ. Γεωργάκας Δ. Ρέπας Χ.16(2) Μπζιώτης Ν. Ρέπας Ν. 9 Καλαμπούκας Ν.5(1) Τσιαούσης Χ. 14(1) Τζώνος Γ.16(2) Σερέφας Φ. 3(1) Λογδανίδης Θ. Κατσιάνης Χ.
Α.Π.Σ.: Εξακουστίδης, Αθανασιάσης 22, Καλομενίδης 4, Τσολάκης, Σκορδάς, Πέκος 16 (2), Πανίδης 5, Χρυσανθίδης, Γκέκας 6, Χατζηλιάδης 2, Νεοφυτίδης 8

ΦΟΙΝΙΚΑΣ – ΕΛΠΙΔΑ 79-64

Ανώτερος σε όλη την διάρκεια του αγώνα ο Φοίνικας επικράτησε επί της αγχωμένης Ελπίδας με 79-64. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους παίκτες της Ελπίδας ιδιαίτερα άστοχους να δίνουν το δικαίωμα στο Φοίνικα να προηγηθεί με 16-07με το τέλος του δεκαλέπτου. Το ξύπνημα των παικτών της Ελπίδας στο 2ο δεκάλεπτο έφερε το ματς στο 35-33 στο ημίχρονο. Στο 3ο δεκάλεπτο με τον Μάτα οδηγό και άξιο συμπαραστάτη τον Μπαρδάκη ο Φοίνικας διατήρησε σταθερά μια διαφορά ασφαλείας και διεύρυνε την διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο απαντώντας στην προσπάθεια της Ελπίδας να γυρίσει τον αγώνα παίζοντας ζώνη.

Τα δεκάλεπτα: 16-07, 35-33, 55-48,79-64

Φοινικας: (13/15 1Π) Μπαρδάκης 18(1), Μάτας 25, Παπουλίδης Α 5 (1),  Εφραιμίδης 6(1), Γουλιος 14(41), Μπίντσης 5, Καλισάης , , Καραλάζος Γ, Μουρούζης 6.

Ελπίδα: (14/18 1Π) Ναϊπλής 7, Αλεξίου 9 (1), Καρεπίδης 24 (2), Ταργοντσίδης, Ασιανός, Κούσης, Τσαγκάνης 9, Αθανασιάδης 4, Ξανθόπουλος 11(1)