ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 13-14/04/2013

·          Τα αποτελέσματα των ομάδων της πόλης μας και όχι  μόνo
·          Υποβιβάζεται  ο Απόλλων στην Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.

Play off ανόδου  στην Γ εθνική
Ο Αριστοτέλης Φλώρινας κατάφερε να πάρει το πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΔΥΜ κερδίζοντας για 3η φορά την Καστοριά στα play off και για 5η φορά φέτος.
Με τον Κέκελη να βάζει 5 τρίποντα και συνολικά 21 πόντους λύγισε την Καστοριά στην παράταση με 84-85.
Η Φλώρινα προηγούνταν σε όλο το παιχνίδι αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο μια αντεπίθεση της Καστοριάς με κλεψίματα και μπαράζ τριπόντων έφερε το σκορ στο 73-73.

Έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, όπου ο Αριστοτέλης με «ψυχραιμία» κατάφερε να πετύχει σημαντικά καλάθια με τους Σιδηρόπουλο και κυρίως Παπούλια (δύο καλάθια & μία βολή) και να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 84-85 μόλις στο 1 δευτερόλεπτο πριν τη λήξη! Στο τέλος ο Μπέγας δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο τρίποντο που επιχείρησε στην εκπνοή.
*O Αριστοτέλης ανεβαίνει στην Γ΄ εθνική για 3η φορά στην ιστορία του.

Τα 10λεπτα: 23-19, 13-19, 13-21, 27-17
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ (Π.Μαυρουδίου): ΤΟΥΖΟΣ 12(2), ΜΑΥΡΟΥΔΙΟΥ 5, ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ 12(2), ΚΕΚΕΛΗΣ 21(5), ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ 17, ΒΙΤΚΑΣ 5(1), ΦΥΝΤΑΝΗΣ, ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 13.

Μπαράζ παραμονής στην Α2
 Ήττα με 57-56 για  τον Απόλλωνα Πτολεμαΐδας στο μπαράζ της Καλαμαριάς από τον ΓΑΣ Κομοτηνής, ο οποίος και υποβιβάζεται μέσα σε δύο χρονιές δύο κατηγορίες
Η Κομοτηνή θα περιμένει το μπαράζ μεταξύ του ηττημένου του αγώνα της άλλης Κυριακής μεταξύ Παναθλητικού και Αναγέννησης Νέου Ρυσίου και του Ιπποκράτη Κω. Σε περίπτωση επικράτησης της ομάδας του Βορρά θα παραμείνει στην Α2 γυναικών.
Όπως γίνεται αντιληπτό, το ματς ήταν δραματικό και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Απόλλων Πτολεμαΐδας είχε το προβάδισμα στα τρία πρώτα δεκάλεπτα όμως στο τελευταίο η Δουκούτση με τέσσερα τρίποντα ήταν η καθοριστική παίκτρια για την ομάδα της Θράκης.
Μετά την ήττα του, ο Απόλλων Πτολεμαΐδας υποβιβάζεται στην Α΄ τοπική κατηγορία γυναικών της ΕΚΑΣΔΥΜ .
 Δεκάλεπτα: 11-10, 28-23, 43-40, 56-57
ΑΠΟΛΛΩΝ: Χωλοπούλου 8(1), Αθανασιάδου 8(1), Βακαδάρη , Κυρατζή 11(2), Πισιάνη 12(2), Λογδανίδου 9, Κλάγκου, Σαρβάνη 2, Κοτζαϊτση 2, Δεληγιώργη 4.
ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ : Τζήμου 4, Σεβδυνίδου 8(1), Δαμανάκη, Τσακίρη 2, Λιούρτα 2, Κεχαγιά 10, Μπόκα, Δουκούτση 18(6), Ψυλλάκη 10

Β ΑΝΔΡΩΝ
ΕΛΠΙΔΑ ΠΕΡΔΙΚΚΑ ΕΟΡ.  ΕΡΑΤΥΡΑ  61 - 63
Μπλοκάροντας επιθετικά στο 4ο δεκάλεπτο και με την  τελευταία επίθεση του παιχνιδιού δική της η ομάδα της  Ελπίδας δεν τα κατάφερε απέναντι στην Εράτυρα
 Τα 10λεπτα: 21-14, 16-19, 18-20, 6-10
Ελπίδα (11/13 1Π): Αλεξίου  8(2), Ρίζος 5(1), Τσαγκάνης 14,  Κουσης 4, Καρεπίδης 20, Λειβαδίτης 6, Μπισούκης 4.
Εράτυρα (11/22 1Π): Ντάγκας 21, Βότσης 14, Κουντουρατζόγλου 6(1), Καρπουζάς 3, Παγούνης 4 , Μίτσιος 15.

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ
ΑΡΙΩΝ – ΔΙΣΚΟΥΡΟΙ  37-56 (7-27)
Από το 1ο δεκάλεπτο οι Διοσκουροι ξέφυγαν στο σκορ με 2-13 και από κει και πέρα η διαφορά μόνο μεγάλωνε.
Διοσκουροι: Παφίλης Π, Τσακιρίδης 2, Παφίλης Γ, Στραβού 6, Λιάκος 5, Μανακίτσας 9, τσουτζίδης 8, Γκογκομήτρος 8, Αλτίνης 18, Βικιάρης, Γκούγκουρας   © www.dioskouroibc.gr