ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 15-16/12/12

Τα αποτελέσματα των ομάδων της πόλης μας

Α ΑΝΔΡΩΝ
Α.Π.Σ. ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ - ΠΑΟ ΚΟΖΑΝΗΣ 73-69

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατό και με κορυφαίο τον Γκιαούρη προηγήθηκαν 16-22. Στην επόμενη περίοδο οι γηπεδούχοι κατάφεραν εν μέρει να ανατρέψουν την κατάσταση και μείωσαν στο πόντο 37-38.
Στο 2ο ημίχρονο η Πτολεμαΐδα είχε ένα μικρό προβάδισμα, ποτέ όμως ασφαλείας και τελικά έστω και δύσκολα κέρδισε με 73-69.                                                                                                                            ©Ηλιάδης Θεόφιλος

*Με 6 παίκτες παρατάχθηκε ο ΠΑΟ.  H φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για την διαιτησία του αγώνα (αποβολή του Ψαλίδα για διαμαρτυρία 2 λεπτά πρίν το τέλος)

Τα 10λεπτα: 16-22, 37-38, 59-55, 73-69.
ΑΠΣ: Χ΄΄ Νεράτζης, Σκορδάς 5 (1), Καλομενίδης 19(2), Πέκος 21 (3), Σίσκος 2, Μητκάνης, Ιωσήφ 2, Εθυμιάδης 7, Αθανασιάδης 12, Πάσχος 5, Βεράνης.
ΠΑΟ Κοζάνης: Ψαλίδας 13 (1), Αμαραντίδης 8, Παγκαρλιώτας 4, Γκιαούρης 20, Ματσαρίδης 18 (1), Μπετσάκος 6.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ – ΣΙΑΤΙΣΤΑ 52  - 76
Ένα δεκάλεπτο άντεξε ο Φοίνικας στην ανωτερότητα της Σιάτιστας, οι Σιατιστινοι στο 2ο δεκάλεπτο άνοιξαν την διαφορά και νίκησαν εύκολα με 52-76.
Τα δεκάλεπτα: 15-17, 22-37, 35-57,52-76

ΦΟΙΝΙΚΑΣ: Μπαρδάκης 7, Μάτας 8, Παπουλίδης 14(3),Μπουντούρης 15, Γούλιος  4, Καραμπατζάκης 2, Χ’ηλιάδης 1, Μπίντσης 1
ΣΙΑΤΙΣΤΑ: Ρεπας 31(4), Ρέπας Ν 13((1), Τζώνος 14 (2), Φαραγκιουδακης 8 (1),Πατσιαλής 3, Παπαθωμάς 3(1)

Β ΑΝΔΡΩΝ Β ΟΜΙΛΟΣ
Παρά την απουσία πολλών παικτών,  οι 6 παίκτες της Ελπίδας έδειξαν το πραγματικό  αγωνιστικό τους πρόσωπο απέναντι στην πρωτοπόρο του Β ομίλου της Β ΕΚΑΣΔΥΜ  Ελίμεια.

Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο με την Ελπίδα στο 1ο δεκάλεπτο και την  Ελίμεια στο 2ο να οδηγούν το σκορ.  Στο 3ο δεκάλεπτο, ένα ξέσπασμα τον φιλοξενούμενων τους έφερε την μπροστά με 43-59 όμως με ένα σερί 14-2 η Ελπίδα πλησίασε στο 4ο  δεκάλεπτο σε 57-61 όμως η κόπωση και η αποβολή του Φραγκουλίδη  2 λεπτά πρίν το τέλος του αγώναέδωσαν στην Ελίμεια την  νίκη με 63-69.
*Με την διαφορά στους 5 πόντους, η είσοδος του προέδρου της Ελίμειας στον αγωνιστικό χώρο  θα έπρεπε να έχει χρεωθεί με τεχνική ποινή στον πάγκο

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 29-34, 43-59,63-69
Ελπίδα(1π:8/16):  Φραγκουλίδης 30, Τσαγκάνης 12,  Μπισούκης 7, Ριζος 8(2), Κουνέλης 4, Κούσης 2
Ελίμεια(1π:13/19): Ματουλας 17, Σταμιόπουλος 15, Λαμπρόπουλος 15, Γκαναι 9(1), Παγούνης 2 , Κουτσώνας 7 (1)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ – ΑΡΙΩΝ 44-50 (κα 40-40)
Ο πιο έμπειρος αγωνιστικά Αρίων κέρδισε τον παθιασμένο και για πρώτη φορά πλήρη αγωνιστικά Φοίνικα με 44-50 στην παράταση. Δυναμικά ο Αρίων άτονα ο Φοίνικας και το σκορ 4-14 στο 1ο δεκάλεπτο. Οι φωνές του κόουτς Ρίζου ξυπνάν τους μικρούς του Φοίνικα και με το 2ο δεκάλεπτο να κλείνει με 12-03 το ημίχρονο βρήκε τις ομάδες στο 16-17.
Στο 2ο ημίχρονο αν και οι παίκτες του Φοίνικα με την εξαιρετική τους αμυντική λειτουργία  είχαν την ευκαιρία να πάρουν τον αγώνα (40-36, 2 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα) εκεί όμως μίλησε η εμπειρία των παικτών του Αρίων που ισοφάρισαν και έχοντας καλύτερη ψυχολογία πήραν την νίκη στο έξτρα 5λεπτο της παράτασης.

* Ο Αρίων σκόραρε τους 8 από τους 10 πόντους του στην παράταση από τις βολές.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ(2/6 βολές): Παπουτσής 4 Παύλος Π  2, Μήτκας Α 8,  Χριστοδούλου 8 , Καραλάζος 14, Καλισάης 6, Μουλάκης 2
ΑΡΙΩΝ(11/21 βολές): Ιτσκαρης 4, Πουρλουκάκης 21, Παναγιωτίδης 3, Αρβανίτης 8, Τουλουμενίδης 14