ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 08-09/12/12

Τα αποτελέσματα των ομάδων της πόλης μας (0/4 άνδρες 2/3 γυναίκες)

Α ΑΝΔΡΩΝ

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ – ΦΟΙΝΙΚΑΣ 84 – 53
Με τον Μπίντση να βγαίνει εκτός παιχνιδιού με 4 φουλ(1 τεχνική ποινή) που του καταλογίστηκαν στα πρώτα 7 λεπτά και τον έτερο ψηλό να εκνευρίζετε από τα σκληρά μαρκαρίσματα και τα αλλοπρόσαλλα σφυρίγματα του διαιτητή Καρυπίδη ο Φοίνικας από το 1ο δεκάλεπτο έχασε την επαφή με το σκορ κάτι που εκμεταλλεύτηκε  ο Αριστοτέλης  που έκλεισε το ημίχρονο με  40-18. Στο 3ο και 4ο δεκάλεπτο ο Αριστοτέλης χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες της 12ας του με τους  μικρούς να τελειώνουν τον αγώνα.
Δεκάλεπτα:19-07, 21-11, 26-09, 18-26
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ: (11/14 βολές) Σιδηρόπουλος 9(1), Μαυρουλιου 26(4), Κεσίδης 6, Κετσετζής 5(1), Τούζος 5, Συμεών 2, Παπούλιας 10, Βίτας 3, Παπαδόπουλος 4, Σαββόπουλος 3, Βασιλείου 9, Γαζγας 2
ΦΟΙΝΙΚΑΣ: (16/21 βολές)  Μπαρδάκης 14(1), Μάτας 16, Παπουλίδης 8(2),Κωστάκογλου 4, Γούλιος  4, Καραμπατζάκης 2 , Χριστοδουλου, Εφραιμίδης, Χ’ηλιάδης 2, Μπίντσης 3

.

ΑΡΙΩΝ – ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ  59 – 65

Πληρώνοντας το πολύ κακό δεύτερο δεκάλεπτο ο Αρίων έχασε εντός έδρας από τον Αίαντα Αμυνταίου με 59-65 και έχασε έτσι την ευκαιρία να ανέβει ακόμα πιο πολύ στη βαθμολογία. Η ομάδα της Πτολεμαΐδας στην 2η περίοδο πέτυχε μόνο 4 πόντους ενώ δέχτηκε 17 και στη συνέχεια δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση. Η ομάδα της Πτολεμαΐδας για ένα ακόμα παιχνίδι είχε τραγικό ποσοστό στις βολές (16/28) και αυτή τη φορά το πλήρωσε.
Τα 10λεπτα: 17-11, 21-28, 39-46, 59-65.
Αρίων:Πουτούκης Α. 2, Τσολάκης 2,Κοτζακόλιος 19 (3), Καραπίντσιος 3, Γκέκας 12 (2), Χ΄΄ Ηλιάδης 4, Πανίδης 17.
ΒΕΛΒΕΝΤΟ – ΑΠΣ 57-56
Αν και έφτασε να προηγείται με 20 πόντους o ΑΠΣ δεν κατάφερε να αντέξει την αντεπίθεση διαρκείας του Βελβεντού   και έχασε στο τέλος με 57-56

ΑΕ Κοζάνης – Ελπίδα 76 - 67
Με τον διαιτητή Πάντζιο πρωταγωνιστή να βγάζει εκτός ρυθμού τους παίκτες της Ελπίδας με τα αλοπροσαλα σφυρίγματα του η Ελπίδα έχασε από την ΑΕ Κοζάνης με 76-67. 5 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα και μετά από 6 συνεχόμενα φάουλ που δεν του σφυριχτηκαν σε απανωτά χτυπήματα των παικτών της ΑΕΚ ο διαιτητής απέβαλε με  2 τεχνικές ποινές τον Καρεπίδη καθώς τον έβρισε, στο σημείο αυτό τα σφυρίγματα άλαξαν υπέρ της Ελπίδας με την διαφορά να φτάνει στους 7 πόντους 1 λεπτό πριν το τέλος του αγώνα αλλά ως εκεί η αστοχία στις βολές 11/24 και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ για ακόμα ένα παιχνίδι στοίχησαν
Δεκάλεπτα: 07-13, 24-15, 26-14,19-25
ΑΕ Κοζάνης (13/18βολές): Τριτσκας 21, Γκανάτσιος 19, Γκιάτας 18, Ευρενιαδης 2, Γκανέτσος 6, Ζιάμπας6, Καραμάρκος 2, Καρύδης 2
Ελπίδα(11/24βολές): Καλαμήτσος 6, Φραγκουλίδης 22, Τσαγκάνης 11, Αλεξίου 12(2), Καρεπίδης 14(1), Μπισούκης 2

Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Ακόμα μια βαριά ήττα πρόσθεσε στο παθητικό του ο Απόλλωνας χάνοντας εντός έδρας από τον Απόλλων Καλαμαριάς με 67-38.
Δεκάλεπτα: 15-20, 20-39, 26-55, 38-67

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛ): Χωλοπούλου 13(1), Αθανασιάδου 2, Βακαδάρη, Πισιάνη 4, Κλάγκου 5, Λογδανίδου 8, Σαρβάνη 2, Κοτζαϊτση 2, Δεληγιώργη 2, Νικηφορίδου.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛ.: Καζαντζή Β. 8(2), Θεοδωρίδου 7(1), Τριανταφυλλίδου 8(2), Αντωνιάδου 6, Καζαντζή Στ. 2, Καλαντίδου 12, Τυφλού 2, Καζαντζή Σπ. 8, Τρίκη Γ. 2, Διβόλη 2, Νότη 8, Νειλούδη 3.